Haber

YouTube’dan Silah Modifikasyon Videolarına Engel

Dünyanın en fazla kullanıcıya sahip video sitesi Youtube, gün geçtikçe bu sayıyı katlayarak arttırıyor. Son verilere göre siteyi her ay 2 milyara yakın insan ziyaret ediyor. Bu rakam aynı zamanda şirkete büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Ziyaretçilerini kötü amaçlı içeriklerin bulunduğu videolardan korumak için yayın politikalarında sık sık yeniliklere giden Youtube, bu defa silah ağırlıklı videolar ile ilgili önemli bir karar aldı.

Geçtiğimiz hafta Amerikanın eğlence merkezi Las Vegas’ta meydana gelen saldırıda ve 58 kişi yaşamını yitirmiş ve 500 üzerinde insan çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Bu terör saldırısının ardından Youtube’dan silah severleri hayal kırıklığına uğratacak bir haber geldi.

Yayın hayatına başladığı ilk günden bugüne kadar sürekli tehlikeli içeriklerin bulunduğu videolara karşı mücadele eden Youtube yetkilileri, Geçen hafta Las Vegas’ta gerçekleşen vahim saldırının ardından ateşli silahların modifikasyon yöntemleri ile ilgili çekilen ve platformda yayınlanan videoları gözden geçirdiklerini ve yayın politikalarını bu videoları platformdan kaldırmak için değiştireceklerini açıkladılar.

Yayın politikalarında yapılacak değişimin uygulamaya girmesiyle beraber sitede yüklü sakıncalı videoları silmeye başlayan Youtube, güvenli modifikasyon olarak isimlendirilen işlemlere yönelik ne tür bir tavır alacağı ise şu an için belli değil. Las Vegas’taki saldırıda YouTube platformunda bulunan videoların ne gibi etki yaptığı henüz tam olarak bilinmese de, yayın politikasında yapılan güncellemenin silah merkezli videolarda etkisini göstermesi uzun zaman alacak.