Yazılım

WannaCry Adlı Siber Saldırının Altından Kuzey Kore Çıktı!

Geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirilen ve dünya genelinde 300 binin üzerinde bilgisayarı etkileyen WannaCry isimli kötü niyetli yazılımın kullanıldığı saldırının arkasında Kuzey Kore olduğu söylentileri güçlenmeye başladı.

Konu ile ilgili ITV’ye açıklamalarda bulunan Microsoft Başkanı Brad Smith, ”WannaCry isimli virüsün dünya geneline yayılması nedeniyle Kozey Kore lideri Kim Jong-Un’u suçladı. Smith sözlerine, ”siber saldırının Kim Jong-Un talimatıyla gerçekleştiğine emin olduklarını ve şirketin güvenlik uzmanlarının incelemeleri sonucunda WannaCry fidye yazılımının Kuzey Kore’den dünyaya yayıldığına ellerinde güçlü veriler olduğunu” belirterek devam etti. Brad Smith, bu saldırı sonucu Kuzey Kore’nin ABD Ulusal Güvenlik Ajansının siber saldırı araçlarını ele geçirdiğini açıkladı.

Devletlerin talimatıyla gerçekleştirilen siber saldırıların son yıllarda hızla artış gösterdiğini belirten Microsoft Başkanı, ”Hükümetlerin 1949 yılında Cenevre’de yapıldığı gibi tekrar bir araya gelerek barış zamanlarında sivil insanlara karşı siber saldırı yapılmasının yasak olduğunu ve uluslararası yasaların çiğnendiğini gösteren yeni bir dijital Cenevre Sözleşmesinin yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Siber saldırıların yüksek oranda XP işletim sistemine yönelik yapıldığını belirten Smith, bu işletim sistemine yapılan saldırılarda kendi sorumluluklarının bulunmadığını, şirketin 2014 yılında XP işletim sistemini desteklemeyi bıraktıklarını vurguladı. Smith, bilgisayar kullanıcılarının unutamadığı ve en çok kullanılan işletim sistemi XP için bu yazılıma güvenmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Son yıllarda yapılan çoğu siber saldırının arkasında Kuzey Kore olması bakalım iki gergin olan ABD ve Kuzey Kore ilişkilerini hangi boyuta taşıyacak.