Mobil

Vergi Artışının En Önemli Sebebi WhatsApp

Son haftalarda vergilere yapılan zamlar oldukça geniş bir yer tutuyor. WhatsApp çok yaygın olarak kullanılmaya başladıktan sonra, SMS sistemini neredeyse kullanan kalmadı. SMS sisteminin kullanımının azalması sonucunda yaklaşık olarak 800 milyon TL vergi kaybı yaşandığı söyleniyor.

 

Gsm operatörleri üzerinden yapılan bütün kullanımlardan Özel İletişim Vergisi tahsil ediliyor. Bu hizmetlerin eski oranları sesli görüşmelerde %25, sabit telefonlar aracılığı ile gerçekleştirilen sesli görüşmelerde %15 ve İnternet hizmetinden alınan oran ise %5’ti. Önümüzdeki sene çıkacak olan torba yasa ile yukarıda yazılı tüm hizmetlerin ÖİV oranları %7.5 oranında sabitlenecek. Bu nedenle internet kullanımında tahsil edilen ÖİV oranı % 50 oranında zamlanmış olacak.

Cep telefonu ve sabit telefon kullanım oranları her geçen sene artış göstermesine rağmen, ÖİV gelirleri olduğu yerde sayıyor. Son 4 senede her yıl yaklaşık 4 milyon 750 bin TL Özel İletişim Vergisi tahsil ediliyor. 2017 yılı sonu itibariyle ÖİV geliri açıklandığında çok büyük oranda düşüş yaşandığı görülebilir. Bu artışta WhatsApp ve benzeri sesli, görüntülü ve yazılı konuşma yapmaya imkan sağlayan uygulamaların etkisi çok büyük.

Son zam oranları açıklandığında bir çok vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı. Bir çok farklı vergi türleride yüksek zamlardan nasibini aldı.