Sosyal Medya

Vefat Eden Kişinin Sosyal Medya Hesapları Siliniyor

Bir çok kişi sosyal medya platformlarından en az birini kullanıyor. Peki ölüm halinde hesabınızın durumu ne olacak? Mutlaka öğrenmeniz gereken cevabı açıklıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da yaşanan üzücü bir olay tüm ülkeyi yasa boğmuştu. 15 yaşında bir kızın tren kazası sonucu yaşamını yitirmesi sonucu aile kızlarının sosyal medya hesaplarına girip bakmak istediler. Ancak aile kazada ölen kızlarının hesaplarına ulaşamadılar. Parola ve şifreler vefat eden 15 yaşındaki kıza ait olması nedeniyle ailesi hesaplara ulaşmayı başaramadılar. Peki bir vefat halinde hesaplarınızın durumu ne olacak, bu hesaplar üzerinde kimler hak talep edebilir ?

Vefat eden kız hesapları ile ilgili herhangi bir bilgi vermemiş olsa da Facebook, şahısa ait özel bilgi ve verilerin ailesi ile paylaşılmasının vefat eden kızın arkadaş çevresinin gizliliğini ihlal edebileceğini düşünüyor. Bu tür durumlarda yalnızca Facebook bu tutumu sergilemiyor. Benzer bir olay Apple şirketinin başına gelmiş ve şirket ölen kişinin verilerini ailesiyle paylaşmayı reddetmişti. Sosyal medya şirketleri bu konu ile ilgili çalışmalar yapsada, Facebook bu gibi durumlarda oldukça katı kurallarıyla bilinen bir şirket. Vefat durumunda kişinin hesabı kapatılıyor ya da bir anı hesabına çevriliyor.

Bu yalnızca resmi ölüm belgesi ile yapılabiliyor ve belge Facebook güvenlik birimi tarafından detaylı incelemeye alınıyor. Vefat eden kişinin yetkilendirilmiş bir aile ferdinin bulunması gerekiyor. Bir diğer sosyal medya platformu Twitter’da mevcut hesabı tamamen silebilmeye olanak tanıyor. Fakat bu işlemi yalnızca hesap sahibinin gerçekleştirebileceğini, üye olurken kullanım koşullarında belirtiyor. Bu konuda en iyi işleyen sistem ise Google şirketine ait.

Inactive Account Manager adlı sistem, diğer platformlara göre farklı işlem yapıyor, Google bu sistem sayesinde kullanıcıların hesap verilerinin bir bölümünü paylaşması veya belli bir süre etkin olmaması durumunda birini bilgilendirmeyi sağlıyor. Google gibi bu konuda en stabil çalışan diğer bir şirket Microsoft. Microsoft Next of Kin Process isimli sistem sayesinde geçerli bir belge gönderen kişi e-mail dosyalar ve kişi listesine ulaşabiliyor.

Bahse konu veriler vefat eden kişinin yakını ile paylaşılsa bile hesaba ait şifre ve parolalar kesinlikle paylaşılmıyor. Bir çok kullanıcı bu sebeple hayal kırıklığı yaşıyor, çünkü vefat eden kişinin cihazı kilitli kalıyor. Apple firması vefat halinde bile gizlilik politikasından taviz vermiyor. Bir Apple kullanıcısı öldüğünde, beraberinde hesabı ve ölen kişiye ait tüm lisanslar kullanılamaz hale geliyor. Lisans ve diğer dosyalara ulaşabilmek için şirketi dava etmek gerekebiliyor. Bazı bilgilere göre support.apple.com adresiyle iletişime geçmekte yarar var.