Haber

Ülke Genelini Kapsayan Yüz Tanıma Sistemi Geliyor!

Ülke genelinde uygulanmak üzere yüz tanıma sistemi üzerinde çalışılıyor. Proje kapsamında yüz tanıma sistemi güvenlik kameraları ve veri tabanı ile çalışacak.

2015 senesinde Kamu Güvenliği Bakanlığı bünyesinde start verilen yüz tanıma projesinin, Çin’in en büyük kentine bulunan Isvision şirketi tarafından yürütüldüğü açıklandı. Söz konusu projenin tamamlanma tarihi ile ilgili net bir bilgi verilmezken, sistemin kimlik fotoğrafı ile kameradan gelen fotoğrafı eşleştirecek şekilde çalışacağı açıklandı. Kesintisiz ve hızlı bir şekilde güvenlik kameraları, bulut veri tabanı ve bilgi merkezi ile veri alış verişi yapacak olan sistem, istenilen bilgiyi ülke genelindeki tüm yetkili kurumlara gönderebilmesi amaçlanıyor.

1,5 milyara yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de yetkililer, yüz hatları benzer çok sayıda insan oluşu nedeniyle projenin gelişim sürecinin uzadığını belirtiyorlar. Ayrıca Çinli yetkililer, yüz tanıma sistemi aracılığı ile elde edilen milyonlarca insana ait kimlik bilgilerinin sanal ortama aktarılması halinde güvenlik risklerinin oluşacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini söylediler. Çin’de ülke genelinde yaygın bir biçimde kullanılan sistem, banka Atm’leri, restoranlar ve üniversitelerde kullanılıyor.

Şangdong, Hınan, Ciangsu ve Guangdong eyaletlerinde bir çok yoğun olarak kullanılan caddelere, insanların trafik kurallarına uymasını sağlamak için yüz tanıma sisteminin bulunduğu güvenlik kameraları yerleştirilmiş ortalama 15 dakika içinde kurala uymayan insanların, kimlik numarası ve ikamet adresleri yaya geçitlerine koyulan ekrandan ”Trafik kurallarını ihlal etti” yazısıyla topluma teşhir edileceği söylendi.