Sosyal Medya

Twitter Karakter Limiti 280 Oldu

Sosyal medya’nın en gözde platformlarından biri olan Twitter, yaptığı açıklamayla uzun süredir belirsizlik olan karakter limitini arttırarak 280 karaktere çıkardığını resmen duyurdu.

İngilizce dilince yapılan paylaşımların % 10’luk kısmı’nın maximum limit olan 140 karaktere ulaştığı belirtilirken, diğer taraftan Japonca paylaşımların yalnızca % 0,5’lik kısmı üst limit olan  140 karaktere ulaştığı açıklandı.

ASYA KITASI DİLLERİ MUAF

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, Asya kıtasında sıkça kullanılan Japonca, Çince ve Korece dillerinde tek bir kelimeyle Avrupa ve Amerika kıtasında çok yoğun kullanılan İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızcaya göre 2 kat daha çok haber ve bilgi paylaşımı yapılabildiğini belirterek, İngilizce olarak yapılan paylaşımların ortalama olarak 35 karakter olduğunu, Japonca dilinde ise bu rakamın ortalama 15 karaktere düştüğünü açıklandı. Twitter kullananların paylaştıkları haber yada bilgileri daha net olarak ifade edebilmesi için 140 karakter olan üst limiti 280’e yükselteceği ifade edilirken, Asya kıtasında yoğun kullanımı olan Japonca, Çince ve Korece paylaşımların bu yeni sistemde yer almayacağı belirtildi.

Sosyal paylaşım platformu Twitter’in kurucusu olan Jack Dorsey‘in yeni sistem ile ilgili yaptığı paylaşımı da 140 karakteri aştı:

İlk olarak az sayıda grubun yeni 280 karakter üst limitinden faydalanabileceği ifade edilirken, bahse konu yeni karakter sayısının hangi tarihte tüm twitter kullanıcıları tarafından yararlanacağı ile ilgili net bir bilgi verilmedi.