Sosyal Medya

Twitter, Çok Katı Kuralları Uygulamaya Sokacak!

Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, üyeleri korumak için daha fazla yenilik geliştireceklerini ve bu doğrultuda platforma yeni bazı katı kuralları ekleyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz cuma Twitter’da büyük ses getiren kadınların önceliğini yaptığı #WomenBoycottTwitter etiketli boykot hareketine sessiz kalmayan Twitter CEO’su Dorsey, konu ile ilgili bir dizi twit atmıştı. Kadınların başlattığı boykot etkinliğinin arkasında ise Hollywood’da yaşandığı öne sürülen bir taciz olayı yer alıyor.

Ünlü yapımcı Harvey Weinstein’in tacizine uğradığını iddia eden Rose McGowan taciz olayını Twitter üzerinden duyurmuştu. Yaptığı açıklamanın ardından McGowan’ın Twitter hesabının dondurulması sosyal medya devini eleştirilerin hedefi haline getirmiş ve büyük ses getiren boykotun fitilini ateşlemişti.

Twitter Kurucusu ünlü oyuncunun hesabının geçici bir sürede olsa dondurulmuş olmasını onaylamadığını belirterek, “Her gün Twitter’da kimi seslerin baskı altına alındığını görüyoruz. iki senedir bu problem üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Dorsey, sosyal medya platformunda geçerli olan kuralları daha katı hale getirmeye kararlı. Dorsey konu ile ilgili paylaşımında taciz, cinsellik, şiddet ve ırkçılık gibi paylaşımlara karşı katı kuralların uygulamaya alınacağını açıkladı. Milyarlarca kullanıcısı olan Twitter, bu gibi sorunlu paylaşımlara ve bu içerikleri paylaşanlara karşı çok sert önlemler alacak.