Otomobil

Toyota ve Mazda Elektrikli Otomobil İçin Ortak Oluyorlar

Hibrit araba teknolojisinde diğer şirketlerin oldukça gerisinde kalan 2 şirket Toyota ve Mazda, bu durumu düzeltmek için ortaklık yapmaya karar verdiler.
Son yıllarda bir çok otomotiv üreticisi şirket, elektrikli araç teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu konuda üç Mazda, Toyota ve Denso Corporation ortak çalışma ekibi oluşturacaklar.
Gelen bilgilere göre 3 firmanın ortak kurduğu EV Common Architecture Spirit Co. Ltd. ismi verilen şirketin hisselerinin yüzde 90’lık kısmı Toyota’da olacak. Diğer iki firma Mazda ve Denso’da ise yüzde 5’er hisse olacak. Toyota’nın üretimini gerçekleştirdiği iki otomobil olan Prius ve 2018 model Camry’de mevcut olan modüler platform tasarımı kullanılan arabaların ‘smart’ gibi mini araçlardan büyük SUV araçlarına kadar oldukça geniş model olacağı belirtiliyor.

 

Toyota, Hibrit araç teknolojisini kullanarak yaklaşık 20 senedir üretim yapıyor ve bu alanda dünyanın en fazla araç üreten markalarının başında geliyor. Ancak yinede elektrikli otomobil teknolojilerinde çok daha küçük kapasiteyle üretim yapan firmaların gerisinde kaldı. Örnek vermek gerekirse Plus Prime modeli hibrit aracın elektrikli menzili yalnızca 35 km.

Sektördeki lider otomobil üreticisi markalar bütün araçlarını elektrikli duruma getirmek için senelerdir durmadan çalışıyorken Mazda ve Toyota sektörün oldukça gerisinde kaldı.

Bütün büyük otomobil üreticileri tüm araçlarını tam elektrikli hale getirmek için yıllardır çalışmalar yürütürken Mazda ve Toyota endüstrinin fazlasıyla gerisinde kaldı. Bu konuda yoğun olarak eleştiri alan iki firma, EV Common Architecture Spirit Co. Ltd. ile bakalım aradaki farkı kapatabileceklermi.