Otomobil

Tesla Motors 700 Çalışanı İşten Çıkardı!

Testa Motors, Model 3 araçların üretimine oldukça seri bir biçimde devam ederken yüzlerce çalışanı işten çıkardı. Firma 2016 yılında yine benzer işten çıkarmaları gerçekleştirmiş ve yoğun tepkiler almıştı.

The Mercury News sitesinin verdiği habere göre 34 bine yakın çalışanı bulunan Tesla Motors, dün yönetimin verdiği kararla 700 e yakın çalışanı işten çıkardı. Firma çıkardığı işçi sayısı ile ilgili net bir bilgi vermezken, işten çıkarma kararlarının performans değerlendirilme neticesinde alındığını ve mevcut çalışanlarla üretimin devam edeceğini açıkladı. Diğer yandan işten çıkarılan işçilerin büyük bölümünün sendikaya bağlı oldukları ve bu nedenle hedef alındıklarına inandıklarını belirtildi. Fakat firma sendika üyesi olmalarının işten çıkarma kararlarına etki ettiğini yalanladı.

2016 senesi içinde benzer durumun yaşandığı Tesla Motors’da çalışanlar işten çıkarılmış ve bunun nedeni 3. çeyrekte yalnızca 250 adet model 3 üretilmiş olması gösterilmişti. Bu sene 100 bin adet model 3 üretimi yapmayı planlayan Tesla, işten çıkarmalar ve mesai saatlerinin çok yüksek olduğu iddiaları nedeniyle açıklama yapmak zorunda kaldı.

Firma tarafından yapılan açıklamada, ” Şirketimiz, diğer tüm kurumsal şirketlerde uygulandığı gibi, çalışanın veya yöneticinin 1 sene içinde gösterdiği performansın değerlendirmesini yapar. Bu sayede, fikir verici geri bildirimler alınır ayrıca en yüksek performans gösteren çalışanlara ek prim ve promosyon verilmesini sağlar. Bu sistem, herhangi bir firmada olduğu gibi özellikle de 34 bine yakın çalışanın bulunduğu Tesla’da işten çıkarılmalara sebep olabilir. Tesla, hızlı büyümesine ve sektördeki yerini sağlamlaştırarak yoluna devam ediyor.” denildi.