Otomobil

Tesla 11 Bin Adet Model X SUV’yi Geri Çağırdı

Elektrikli araç ve bu araçlara ait motor parçaları üretimi yapan Tesla Motors firması, yeni bir problem nedeniyle 11 bin adet Model X SUV’yi geri çağırdı.

Associated Press haber ajansının verdiği bilgilere göre Tesa Motors, arka koltuklarında kilitlenme problemi nedeniyle 11 bin adet Model X SUV’yi geri çağırdı. Bu işlem 28 ekim 2016 ve 16 ağustos 2017 tarihleri arasında üretimi gerçekleştirilmiş ve yere sıfır olarak katlanabilme özelliği bulunan arka koltuklara sahip Model X araçlarını kapsıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, geri çağırılan araçların yalnızca %3’lük kısmında bu problemin olduğunu tahmin ettiklerini fakat bunu kesin olarak bilmedikleri için tespit edilen tarihler arasında üretilen tüm araçların geri çağıldığını açıkladılar.

Associated Press haber ajansının yayınladığı rapora göre problem, koltukta bulunan bir kablonun doğru bir biçimde yerine monte edilmemesi nedeniyle oluşuyor ve bu da sol tarafta olan koltuğun düz konuma geldiğinde kilitlenmesini engelliyor. Bu Model X SUV araçlar için önemli bir güvenlik sorunu yaratıyor. Dolayısıyla ileri doğru katlanabilen bir koltuk, olası bir kazada hiç bir güvenlik sağlamayacaktır.

Tesla Motors yetkililerinin açıklamalarına göre şu an için bu problem nedeniyle herhangi bir yaralanma meydana gelmemiş. Oluşan sorun şirket içinde yapılan test esnasında tespit edilmiş durumda. Bu hatadan etkilenen araç sahipleri, hata tespiti veya mevcut hatanın giderilmesi için araçlarını Tesla bayisine götürebilir yada Tesla’nın mobil tamir hizmetlerinden yararlanabilirler.

Son yaşanan problem ile beraber Tesla Motors’un kalite garanti bölümü büyük bir darbe daha almış ve şirketin üretim bölümünde kriz yaratmış durumda. Yatırımcıların temel endişesi, Tesla’nın oldukça hızlı bir biçimde üretimi arttırırken standart otomobil üreticilerinin yapmak zorunda olduğu bazı testleri gerçekleştirmiyor olması. Bu da kalite problemlerine sebep olmakta ve özellikle çok sayıda yeni fikri mevcut olan Model X üzerinde bu problemler 1 adım daha öne çıkıyor.

Bu nedenle Model 3’ün üretim sürecinin olması gerekenden daha fazla hızlandırılması durumunda çok daha yüksek sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Üretilen araç sayısından daha çok yüksek kar amacı için üretilen lüks otomobiller olan Model S ve Model X’in aksine şirket, çok fazla sayıda Model 3 üreterek ön sipariş sürecini tamamlamayı planlıyor.