Sosyal Medya

Telefonunuzdaki Tüm Sosyal Medya Uygulamalarından Uzak Durun!

Son günlerin artan sosyal paylaşım uygulamalarının kullanımı insanlarda bağımlılık yapıyor. Peki bu bağımlılıktan kurtulmanın yolu nedir ? Sosyal paylaşım uygulamalarını akıllı telefonlarınızdan tamamen silerek kurtulabilirsiniz. Fakat kullanmaya devam edeceksiniz.
Twitter, Instagram ve Facebook gibi kullanıcı sayıları milyarlara çıkan sosyal paylaşım platformları, hayatımızın değişmez bir parçası olarak katılmış durumda. Bir bakıma akıllı cihazlara uyumlu uygulamalarla beraber, neredeyse günlük aktivitelerimizi kısıtlayan bu ağlar, farkına varmadan giderek bağımlı olmamızın yolunu açıyor. Bu platformları tamamen hayatımızdan çıkarmak bir çözüm değil, fakat yine de bunu giderek daha çok bağımlılık kapmadan çözebilmek mümkün.

 

Instagram yayın hayatına akıllı cihazlar için tasarlanarak başladı. Fakat diğer iki popüler siteler Facebook ve Twitter yayın hayatlarına masaüstü bilgisayarlarda başladı. İlerleyen yıllarda mobil cihazların kullanımı dünya çapında masaüstü bilgisayarları geçince , bahse konu sosyal ağların da mobil cihazlarda kullanım oranları inanılmaz bir biçimde yükseldi. En son yayınlanan verilere göre Facebook kullanıcılarının % 55’lik kısmı Twitter kullanıcılarının ise %45’lik gibi çok önemli bir kısmı sosyal paylaşım platformlarına mobil ağ üzerinden erişim sağlıyor. Instagram için şimdilik paylaşılmış bir veri yok. Fakat, bilindiği gibi bu siteye 2 yıl öncesine kadar masaüstü ya da laptop bilgisayarları kullanarak erişim sağlanamıyordu.

 

Gelelim konumuza, günlük aktivitelerimizi yapamaz hale getiren ve eş dostla yüz yüze konuşmak yerine bu uygulamalarla iletişim kurmayı tercih edecek kadar bizleri bağımlı hale getiren bu platformlardan nasıl kurtuluruz ? Wired sitesinin editörü E.Stinson’a göre bu siteler de yalnızca laptop ve masaüstü bilgisayarlar kullanılarak online olmanız halinde, Bağımlılık riskini en aza indirebilirsiniz.

 

Masaüstü ve laptop versiyonlarına kıyasla daha çeşitli görselliğe ve daha fazla özelliklere sahip olan bu uygulamalar tüm gün adeta vaktimizi sömürüyor. Editör Stinson tüm bu zaman kaybı yaratan problemlerden kurtulabilmek için 30 gün boyunca bu sitelere akıllı cihazlarınızdan değil yalnızca masaüstü bilgisayarı kullanarak girip bağımlılığınızı azaltabileceğinizi belirtiyor. Bu sistemi kendinize kural olarak koymanız halinde sosyal ağlara sebepsiz girişlerinizde önemli derecede azalmalar sağlayacağını söylüyor.

Tüm bunlara rağmen çağımızın geldiği noktayı göz önüne alırsak bu ağlardan tamamen kopmanın mümkün olmadığını açıklayan Stinson, ” En azından bahsettiğim sistemle, durumun nedensiz bağımlılığa yol açan etkenleri engellenebiliyor” diyor. Stinson’ın yaptığı bu çağrı bizce gerçekten işe yarayacak gibi gözüküyor. Bu nedenle Wired editörü Stinson’ın isyan derecesine gelen bu çağrısına hepinizin kulak vermenizi istiyoruz.