Giyilebilir Teknoloji

Steam VR 4×4 Metrelik Oyun Alanını Büyütecek!

Steam uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni bir sistemi önümüzdeki sene hizmete sunacak. Bu sistemle birlikte artık VR kullanırken daha büyük boyutta bir odayı kullanabileceksiniz.

Bu sistemden önce Steam’in uyumlu VR gözlüğünü kullanıyor olsaydınız, Cihazı kullanırken en fazla 4 x 4 metrelik kare biçiminde odada oyunu oynamak zorunda olacaktınız. VR oyunlarına tam konsantre olmuşken sağa sola çarpma endişeniz tamamen ortadan kalkıyor. Çünkü video oyunu yayımcısı şirket Valve, önümüzdeki sene itibarıyla hizmete sunacağı SteamVR Tracker 2.0 ile beraber 10 x 10 metrelik bir oyun alanına kavuşacağımızın duyurusunu yaptı.

Ana prensip olarak iki tracker koymak yerine dört tracker koyularak çalıştırılan bu sistemle beraber, VR gözlükle oyun oynarken odanın tamamını kullabilecek olmak gibi muhteşem bir özelliğe sahip olacaksınız. Diğer yandan tüm bu özelliklerin şu an piyasada olan HTC Vive VR setleriyle uyumlu çalışıp çalışamayacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Tahminlere göre 4 tracker sistemine uyumlu olacak yeni bir VR cihazının üretileceği söyleniyor.

Yeni sistemle genişleyen alanın yetersiz olduğunu düşünenler olabilir, fakat 2 tracker ile uyumlu harika oyunlar üreten oyun geliştiricilerinin, kendilerine sunulan bu ek alanla beraber efsane işler çıkaracağını düşünüyoruz.