Yazılım

Şifresini Kaybettiğiniz Dosyaların Kilidini Açan Program

Zip ve Rar gibi programlarla şifrelediğiniz dosyalarınız mevcutsa ve şifreleri unuttuysanız, tam sizin işinizi görecek bir program çıktı.

ZIP, RAR, ARJ ve ACE gibi sıkıştırma programlarıyla dosyalarınızı sıkıştırıp şifrelediyseniz ve şifreleriniz kayıpsa, bu yazılımı kullanarak kayıp şifrelerinize erişebilirsiniz. Advanced Archive Password Recovery adlı program, kayıp şifrelerinizi bulmak için bilgisayarınıza yükledikten sonra kaba kuvvet ve sözlük saldırısı yöntemlerini kullanarak kayıp şifrelerinizi bulmaya çalışıyor. Programın başarıyla şifrelerinize ulaşma ihtimali, şifrelerinizin kısa olmasına bağlı; eğer uzun ve karmaşık bir şifre oluşturduysanız bulma işlemi günler sürebilir ve sonunda başarılı olmayabilir.

Biraz fazla yazı ve simgelere sahip olan bir program olsa da, kullanışlı bir arayüz sayesinde rahatlıkla idare edebileceğiniz bir program. Şifreyi bulma işlemini süratlendirmek için şifrenizin hangi harfle başladığını veya hangi karakterle bittiğini girmeniz halinde işlemleriniz daha hızlı tamamlanabiliyor. Ayrıca şifrede hangi karakterlerin aranacağına dair seçim yapmanıza imkan veriyor. Program şifre kısma işlemine ara verip daha sonra devam edebileceğiniz bir şekilde kaldığı yeri saklıyor. Programın üreticisi olan firma ZIP arşivinin şifrelerini çok kısa sürede bulabildiğini belirtiyor. Herhangi bir arşiv dosyanızın şifresini unuttuysanız programı denemenizde fayda var gibi gözüküyor.