Yazılım

Siber Güvenlik Konusunda Binali Yıldırım’dan Önemli Açıklamalar!

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı konuşmada gelecek bilişimde ve gelecek teknolojide ifadelerini kullandı. Yıldırım, en az otuz bin siber güvenlik uzmanı alımı yapacaklarını açıkladı.

Bilgi Güvenliği Konferansına katılan ve konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’deki teknolojik gelişmeler ve siber güvenlik alanı ile ilgili bilgiler verdi. Artık geleceğin bilişim ve teknoloji alanlarında olduğunu belirten Yıldırım, Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda hızla ilerlediğini ve bu durumun ciddi siber güvenlik problemlerine yol açabileceğini belirtti.

Önümüzdeki 5 sene içinde Dünye genelinde 1.5 milyar siber güvenlik uzmanına ihtiyacın olacağını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, bu rakam ülkemiz için nüfus oranına göre hesaplandığında otuz bin olduğunu söyledi.

Amerika’nın 2009 senesinde siber savaş komutanlığını kurduğunu ardından, İngiltere, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin bu alanda oldukça önemli adımla attığını dile getiren Yıldırım, İngiltere’de 2012 senesinde yaşanan siber saldırının ülkeye maaliyetinin 25 milyar sterline yakın olduğunu ve Türkiye’de bu tip olabilecek sorunların şimdiden önünü kesmek için önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

Siber güvenlik biriminin oluşturulması için hazırlıkların başladığını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, siber güvenlik biriminin oluşturulmasının dışında  yazılım ve donanım konularında dışa bağımlılığın bitirilmesi ve milli yazılım ile milli donanımın projelerinin hayata geçirilmeside bu işin en önemli adımı olduğunun da farkında olduğunu bildirdi.