Mobil

Samsung’dan Katlanabilir Ekranlı Telefon Geliyor

Son gelen bilgilere göre teknoloji devi Samsung, akıllı telefonların boyutunu yüzde 50 oranda küçültecek ve  ikiye katlanabilen bir tasarımla ilgileniyor.

Bilindiği gibi son çıkan akıllı telefonlarda çerçeve kısımları kalktı fakat büyüyen ekranları nedeniyle cebimizde taşımak sorun oluyor. Ayrıca her ne kadar ekran koruyucular üretilmiş olsa da, açık kalan ekranların kırılma endişesini çoğu kullanıcı yaşamaya devam ediyor. Bu sorunu çok iyi tespit eden Samsung, ekranın tam orta kısmından 2 ye katlanabilen özelliğe sahip Android işlemcili telefon üzerinde çalışmalara başladı.

Uzun seneler katlanabilir telefon üretimi yapmayan şirket, Geçtiğimiz yıllarda menteşeli telefon modellerinde E250 üretimiyle önde gelen firmaydı. Fakat şirket artık menteşeli telefon üretiminden vazgeçti. Samsung’un üretmeyi planladığı telefonun tasarımı ;

 

Apple’ın en büyük rakibi olan Samsung, üretmeyi planladığı katlanabilir ekranlı telefonun teknolojileri ile ilgili henüz yasal başvuruları yapmadı. Bu nedenle projenin şu an için deneme aşamasında olduğunu belirtebiliriz. Test aşamasının önemi ise artık son derece hassas olan ekranları ortadan ikiye katlanabilir bir kalıba oturtmak uzun bir araştırma ve geliştirme süreci gerektirmesi.

Samsung, şu an için ekranı katlanabilir olan akıllı telefonu piyasaya sürecek ilk şirket olacak gibi gözüküyor. Bununla birlikte ZTE, ekran katlanabilir sistemine çok değişik bir biçimde yaklaşıp, çift ekranlı katlanabilir telefon üretiyor. Fakat bu telefona katlanabiliyor demek Samsung’un üzerinde çalıştığı projeye göre çok daha zor. ZTE üretiminde ortasında menteşe olan iki ekran şeklinde tasarım kullanıyor. Telefonun teknik bilgilerine ait bir bilgi şu an için yok.