Yazılım

Samsung Galaxy S8 ve Note 8’de Problem Yaratan Bixby Düğmesi

Akıllı telefon üreticisi Samsung’un Bu sene ürettiği akıllı telefon modellerinde bulunan Bixby tuşu, bir çok müşteri için hata ile basılan bir tuştan fazlası değil. Ancak bu durumu düzeltmenin bir kaç yolu var.

 

Şirket, Mart ayı sonunda tanıtımını gerçekleştirdiği Galaxy S8 ve S8+ ile beraber yeni sesli asistan Bixby’i de kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Oldukça kullanışlı olan sesli asistan Bixby ile birlikte geleceği için çok sayıda kullanıcıyı heyecanlandırsa da şu ana kadar işler beklendiği gibi gitmedi.

Aradan uzun süre geçmiş olmasına rağmen dünya genelinde ingilizce dil desteği henüz yayınlandı ve diğer dillerle ilgili bir gelişme olmadı. Bunların yanında 2016 senesinin en çok satılan modelleri Galaxy S7 ve S7 Edge’ye sesli asistan uygulaması gelmedi.

Bütün bu güncelleme sorunlarına sesli asistan uygulaması Bixby’nin yeteri kadar düzgün çalışmaması eklenince Samsung kullanıcıları sesli asistan uygulamasından soğudu. Son modeller de bulunan Bixby tuşu da uygulamayı yanlışlıkla aktif etmekten başka bir şeye yaramaz duruma geldi.

Android platformu özgür bir ortam ve uygulama üreticileri, işletim sisteminin bu özelliği kullanarak üçüncü parti uygulamalar ile sesli asistan tuşuna değişik görev atamaları gerçekleştirmesine destek verdiler. Ancak şirket, bunu kabul etmeyerek yaptığı güncellemeyle tüm bu uygulamaları pasif hale getirdi.

Uygulama geliştiricileri Samsung’un yaptığı güncellemenin ardından tekrar uygulamalarını güncelledi ve sesli asistan tuşunu tekrar farklı görevler atanmasına imkan sağladılar. Şirket yeniden bir güncelleme çıkarana kadar uygulama kullanılabilir olacak.

Temennimiz ileri ki günlerde yapılacak bir güncellemelerde Samsung, Bixby uygulamasına Türkçe dil desteğini de getirir ve daha çeşitli akıllı cihaz için kullanılabilir kılar. Ancak daha da önemlisi Bixby’nin daha kullanılabilir bir sesli asistan olması gerekiyor.