Haber

Rusya Kendi Kripto Parasını Üretmeye Hazırlanıyor

Dijital para birimlerinin fiziksel para birimleri karşısında durdurulamaz yükselişi, ülkeleri ve resmi kurumları dijital para konusunda adımlar atmaya itiyor. Rusya’dan gelen bilgilere göre Başkan Putin, “CryptoRuble” için ilk görüşmelere başladı.

Geçtiğimiz hafta içi Uluslararası Para Fonu IMF, Rusya ve Çin hükümetlerinin Bitcoin’i yasal zemine oturtma ve kontrol altına alma hamlelerinin ardından En değerli para birimleri Bitcoin ve Ethereum yatırımcılarına yüksek miktarda kazanç sağladılar. Bu yükselişin en önemli sebebi resmi kurumlardan gelen açıklamalar oldu. Analistler Bitcoin’in kısa süre içinde 6 bin dolar sınırını aşmasını bekliyorlar.

Yapılan ilk resmi açıklamaya göre Rusya hükümeti, kendi dijital parasını üretmek için resmi makamlara talimat verecek. CryptoRuble ismi verilen kripto paranın üretimi Rusya devletince kontrol altına alınacak ve sadece Ruble ile alım satım yapılabilecek. Fakat CryptoRuble’yi satan aracı şahıslar kaynaklarını resmi olarak bildiremezlerse Rusya’nın yüzde 15’e varan vergi uygulamasıyla karşı karşıya kalacaklar. Aynı vergilendirme şartları, dijital para ve altın değişimi işlemlerinde de yürürlüğe girecek. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Haberleşme Bakanı Nikolay Nikiforov;

“CryptoRuble’yi tek ve basit bir sebeple üretme kararı aldık: Eğer bunu gerçekleştirmezsek, iki ay içinde  Avrupa Ekonomi Topluluğu’ndaki (EurAsEC) komşularımız gerçekleştirecekler.”

Açıklama Rusya’nın dijital para birimi piyasasına net bir biçimde gireceğinin ilk sinyallerini verse de, Bitcoin gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan bağımsız kripto paraların yasallaştırılması oldukça zor görünüyor. Ayrıca bu gelişmelerin tam tersine Devlet başkanı Putin kısa süre önce Rusya’da tüm kripto para birimlerini yasaklamıştı.