Giyilebilir Teknoloji

Robot Kontrolünde VR Devrimi

VR teknolojisi kullanılarak robotların uzaktan yönlendirilebilmesini sağlayacak sistem, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirildi.
Dünyaca ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yapay zeka araştırma ekibi, Oculus Rift VR cihazını kullanarak Baxter ismi verilen bir robotun uzaktan kontrolünü sağladılar. Robotları uzaktan yönetebilmek çok yeni bir olay değil fakat, Enstitü ekibi VR’a ekledikleri yeni bir sistemle bunu yapmayı başararak başarı seviyesini bir üste taşıdılar.

 

Oldukça basit bir biçimde 2 kolu mevcut olan Baxter isimli robot esasen ince işçilik gerektiren üretimlerin yapılabilmesi için geliştirildi. Ekip uzun süredir bu robotun uzaktan kontrolünü kolay şekilde sağlayabilecek bir sistem için çalışmalar yapıyormuş. Bu sırada boş vakitlerinde oyun oynadıkları sırada VR kullanılarak oynanan bir oyundan esinlendiklerini belirten ekip sözcüsü, ardından robot üzerindeki çalışmalarını VR teknolojisine uyarlayarak çalışmalarına devam etmişler.

 

Aşağıdaki video içeriğinde bulunduğu gibi, robotun beyninin içindeymiş gibi çevreyi görmemize imkan sağlayan arayüz geliştiren ekip, Oculus Rİft ve Oculus Touch sistemlerini beraber kullanarak insan kontrol yeteneğini tamamiyle robota aktarmışlar. Son yıllarda hızla gelişen robot teknolojisi için oldukça büyük bir adım olan bu çalışma ile birlikte, robot operatörlüğü de çok farklı boyutlara taşıyacak gibi gözüküyor.