Donanım

Qualcomm ve Apple’ın Hukuk Savaşı Kızışıyor

Apple ile Qualcomm şirketleri arasında yaşanan hukuki süreç, Qualcomm’un iPhone cihazlarının Çin’de üretiminin ve satışının yasaklanması talebiyle dava açması sonucu yeni bir boyuta taşındı.

Apple ve Qualcomm şirketleri patent davalarıyla dünya genelinde hukuk mücadelesini sürdürmeye devam ediyorlar. Bu defa Qualcomm harekete geçerek Apple’a karşı patent davası açtı. Şirketin 29 Eylül Cuma günü açtığı ve dün duyurusunu yaptığı davanın temeli Apple’ın Çin’deki tüm faaliyetlerinin durdurulması talebini içeriyor.

Geçtiğimi ay sonunda açılan davanın içeriği belli oldu. Qualcomm, cihazlarda bulunan kontrol sistemine Apple tarafından eklenen yeni Force Touch teknolojisinin ve güç yönetiminde bulunan temel teknolojinin kendisine ait olduğunu, Apple’ın bu sistemleri şirketin izni ve bilgisi olmadan kullandığını öne sürüyor. Bu teknolojilere sahip iPhone cihazlaın Çin’de satışının ve üretiminin yasaklanmasını talep ederek dava açtı.

Bu dava tahminlerimize göre Apple’ın, Çin’deki satışlarından çok söz konusu cihazların tamamına yakının Çin’de üretilmesi nedeniyle tedirginlik yaşadığını düşünüyoruz. Davanın Qualcomm lehine sonuçlanması durumunda Apple’ın üretim konusunda büyük kriz yaşayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu aynı zamanda gelirlerinin büyük bölümünü iPhone akıllı cihazlardan kazanan şirkete maddi bir darbede vurabilir.