Donanım

Pekin’de Artık Robot Polisler Görev Yapacak!

Teknolojik gelişmelere dünyanın merkezi ülkelerin başında gelen Çin’de robot teknolojisinde devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Çin’in başkenti Pekin sokaklarını bundan böyle polis robotlar koruyacak.

Senelerdir heyecanla izlediğimiz ve bizleri ekran karşısına kilitleyen bilim-kurgu filmlerindeki sahneler günümüzde gerçek hayata yansımaya başladı. Örneğin sokaklarda gezerek kalabalık grupları kontrol altına alan güvenlik görevlisi olarak çalışan bir robot düşünün. Kulağa tuhaf gelsede Çin’in başkenti Pekin’de önümüzdeki günlerde test amaçlı olarak robotlar sokağa çıkmaya hazırlanıyorlar.

22 milyona yakın nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirleri içinde 2. sırada olan Çin’in başkenti Pekin’de kalabalık insan nüfusunu kontrol altında tutacak ve şehirde düzeni sağlayacak olan robotlar test amaçlı olarak yakın süre içinde sokağa çıkacaklar. Çin’de geçen günlerde kutlanan ulusal bayramı Golden Week‘te ilk testi yapılan robot polislerin asıl görevleri büyük kalabalıkları kontrol altına alabilmek. Bu görev için özel olarak tasarlanan ve üretilen robotlar uzaktan bakıldığında beyaz ve sevimli gibi görünüyor olsa da olası bir acil durumda elektro şokla müdahale eden kollara sahip.

Yüz tanıma özelliği olan bu robotlar, üst düzey teknolojik donanımla üretilen robotlar, aynı zamanda turistlerle konuşabilmek ve yardımcı olabilmek için oldukça kaliteli ses sistemine sahipler. Yaklaşık olarak 75 kg ağırlığı bulunan AnBots ismindeki robot polisler, hızlı şekilde görüntü analizi yaparak bu analizleri güvenlik istasyonlarına gönderebiliyorlar.

Polis oldukları anlaşılması için amblemleri özel olarak yapılan robotların, “Lütfen kimliklerinizi gösterin”, “Sıraya girin” ve benzeri komutlarla kalabalık grupları kontrol altına alması bekleniyor. Saatte 18 km süratle hareket eden robotlar, sevimli görüntülerinin aksine insanları tasfiye edebilme yeteneğine sahipler. İlk testinde oldukça başarılı olan robot polisler, şehir genelinde bir çok noktada görev yapacakları söyleniyor.