Mobil

OnePlus, İzinsiz Veri Topluyor

Çin’li akıllı telefon üreticisi OnePlus, ürettiği akılı cihazlardan sürekli olarak veri topluyor, fakat firma kullanıcıların istedikleri zaman bu özelliği pasif hale getirebileceklerini belirtti.

Dünyaca ünlü güvenlik araştırmacısı Chris Moore’a göre 17 Aralık 2013’te Hong Kong’ta kurulan akıllı telefon şirketi OnePlus, kullanıcılarından kesintisiz bir şekilde veri topluyor ve topladığı verileri sunucularında depoluyor. Moore blog paylaşımında, OxygenOS yazılımı bulunan OnePlus akıllı cihazların belli zamanlarda veri kaydettiğini belirtiyor. Bu işlem genellikle, cihazın kilitlenmesi ya da açılması,  uygulamaların kullanımı yada kapatılması ve bağlantı kurulan Wi-Fi ağların veri kaydını yapıyor.

Bu veri kayıt işlemleri normal olarak görülüyor, fakat OnePlus şirketi bunlara ek olarak akıllı cihazların IMEI, telefon numarası ve mobil ağ isimlerini de kaydediyor. Kaydedilen veriler çok basit bir biçimde isminizle ilişkilendirilebilir, ortaya çıkan bu tabloda OnePlus’ın veri toplama politikasını problemli bir hale getiriyor. Güvenlik araştırmacısı Moore’a göre veri kayıt işlemini gerçekleştiren yazılımlar OnePlus Device Manager ve OnePlus Device Manager Provider.

Şirket çıkan söylentiler üzerine bir açıklama yaparak veri toplama işlemini doğrulayarak, veri akışını Amazon sunucusu üzerinden 2’ye bölerek gerçekleştirdiğini açıkladı. OnePlus elde ettiği veriler sayesinde yazılım güncellemelerini geliştirdiğini ve satış sonrası destek hizmetlerinde oldukça başarılı iyileştirmeler yapıldığını söylüyor. Şirket ayrıca müşteriler istedikleri anda veri toplama sisteminin Ayarlar/Gelişmiş/Kullanıcı sekmesinden devre dışı bırakabileceklerini hatırlattı. OnePlus söz konusu veri toplama haricinde sorulan sorulara şu an için cevap vermedi.