Giyilebilir Teknoloji

Oculus Connect 4 Başladı, Beklentiler Yüksek!

Son yılların en hızlı gelişen sektörü olan sanal gerçeklik teknolojisi için yeniliklerin tanıtıldığı Oculus Connect geliştirici etkinliği, San Jose’de başladı. Bu etkinlikte VR teknolojisinin önümüzdeki yıllardaki yol haritası üzerine bilgi alışverişi yapılıyor.

Etkinlik hala devam ediyor olsa da beklenilen ve tahmin edilen bir kaç yenilik var ve tüm bu gelişmeler katılımcılara heyecan katıyor. Fakat yeniliklerin tamamı, Zuckerberg,  Brendan Iribe ve Hugo Barra gibi sektörün en önemli isimleri konuşmalarını tamamladıktan sonra ortaya çıkacak.

En İyi Oyunlar

Oculus’u sektördeki rakiplerinin önüne çıkaran en önemli etkenlerin başında kütüphanesinde var olan eşsiz VR oyunları geliyor. Örnek verecek olursak, Lone Echo, The Unspoker, Robo Recall, Landfall ve benzeri pek çok oyun, yalnızca Oculus Rift’te yer alıyor. Son Oculus Connect etkinliğinden bu güne yaklaşım 1 sene geçti ve Rift sanal gerçeklik gözlüğünde bulunan oyunlar hiç değişmedi. Devam eden etkinlikte yeni oyun ve oyun deneyimlerinin duyurulacağı tahmin ediliyor.

Karma Gerçeklik

Bu yıl gerçekleştirilen etkinlikte karma gerçeklik deneyiminin çok daha üst seviyelere çıkması bekleniyor ve şu ana kadarki gözlemlerimiz bunu doğrular şekilde gelişiyor. Eller için sensör ve kulaklık bu deneyimi ileri seviyeye taşıyacak özellikleri de getirmiş olacak.

Sosyal Medya

Geçen sene Oculust Rift gerçeklik gözlüğü için Facebook Spaces’ı incelemiştik. Oculus VR ve Facebook şirketleri, Sosyal VR’ı kullanıcılarına teşvik etmek için her uygulamanın Oculus Sosyal Araçları’na ulaşabilmesini sağlamak için ortak çalışma yaptıklarını belirtiyorlar.

VR e-Spor Gelecek

Artık büyük kulüplerimizin bile yer aldığı e-Spor alanında varlığını hissettirmek isteyen sanal gerçeklik firmaları, Oculus Rift ya da Gear Vr için yeni vSport oyunu duyurmaları açıkçası hiç kimse için şaşırtıcı bir gelişme olmaz. Ayrıca VR merkezli e-spora ağırlık veren Sparc ve Echo Arena gibi oyunlar ile önümüdeki süreçte bu deneyimler üzerine daha fazla eğileceği belliydi. Etkinlikte bununla ilgili ilerletilmiş bölümleri görebilir yada bir turnuvaya bile şahit olabilirsiniz.