Donanım

Nvidia Kurucusu Huang; ”GPU’lar, Önümüzdeki Senelerde CPU’ların Yerine Geçecek”

Ekran kartı denildiğinde akla ilk gelen marka olan Nvidia şirketinin CEO’su Huang yaptığı açıklamada, Moore Yasası’nın artık sona erdiğini, GPU’ların CPU’lardan çok daha süratli şekilde geliştiğini belirtti.

Moore yasası’nı bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse ; Intel şirketinin kurucu isimlerinden Gorden Moore geçtiğimiz senelerde ortaya attığı bir fikir. Bu fikire göre her 2 sene de bir işlemcilerde var olan transistör miktarının 2 kat artacağını ve bu artışın performansa da yansayacağını ön görmektedir. Ortaya çıkan bu fikir uzun seneler geçerliliğini korusada son senelerde tamamen geçerliliğini yitirmiş durumda.

Dünya üzerinde 100 milyonu aşkın oyuncu tarafından kullanılan NVIDIA şirketinin kurucusu ve ceo’su Huang, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilen Çin 2017 GPU teknoloji konferansında yaptığı konuşmada, GPU sektöründe yaşanan gelişmelerin Moore Yasası’nı tamamen bitirdiğini belirtti. Huang konuşmasını, Moore Yasası’nın geçerliliğinin bittiğini belirten sektördeki ilk şirket ceo’sunun kendisi olduğunu belirterek sürdürdü.

GPU sektöründeki gelişmeler Yapay sinir ağlarını desteklemesiyle inanılmaz hız kazanırken, CPU’ları geride bıraktı. İşlemci transistörlerinde her geçen sene yüzde 50 oranında büyüme gösterirken performans artışı yüzde 10 barajında takılı kalıyor. Huang, Çin’in dünyaca ünlü en önemli 5 alışveriş sitesi olan Alibaba, Baidu, Tencent, JD.com ve iFLYTEK’in cloud teknolojilerini desteklemek için Nvidia Volta GPU’larını kullandıklarını belirtti.

Huang, GPU’ların büyümesini bu oranlarda devam ettirebilirlerse önümüzdeki senelerde CPU’ların yerine kendilerinin geçeceğine inandığını söyledi. Geçtiğimiz senelerde Intel, Moore Yasası’nın artık geçersiz olduğunu içeren raporlara itibar etmemişti.