Giyilebilir Teknoloji

Nokia, VR Kamera Projesine Son Verdi

Nokia şirketi tarafından 2 sene önce tanıtımı yapılan ve sekiz adet kamerası bulunan sanal gerçeklik kamerası OZO oldukça ilgi çekerek gündemdeki yerini almıştı. Fakat beklenen ilgiyi görmeyen cihazın projesine son verildi.

Hedef sektör olarak Sinema ve profesyonel kullanıcılara ağırlık veren Nokia OZO VR 2K çözünürlüğe sahip sensörlerle donanım kısmında üst düzey performans sergilesede, Altmış bin dolar gibi yüksek fiyatıyla tahmin edilen ilgiyi göremedi.

Sanal gerçeklik kamerası fiyatında 15 bin dolar gibi yüksek bir indirim yapılsada hedeflenen sinema sektörü ve profesyonel kullanıcıların ilgisini çekemedi. Şirket bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında sanal gerçeklik sektörünün gelişimini beklenenden yavaş sürdürdüğünü söyleyen yetkililer, OZO VR projelerinin geliştirme aşamasına son verdiklerini açıkladılar. Fakat Nokia, mevcut kamerası bulunan kullanıcılarını desteklemeye devam edeceğini önemle duyurdu.

Alınan bu karar sonrası ABD, İngiltere ve Finlandiya’da bulunan sanal gerçeklik bölümlerinde çalışan toplam 310 kişinin işine son verildi. Bu rakam Nokia çalışanlarının % 35 lik kısmına denk geliyor.

Çalışan sayısının üçte biri ile yollarını ayıracak olan Nokia, daha verimli ve hedefleri tutturacak yatırımlar için dijital sağlık sektörü ile patent lisanslama alanlarına yatırım yapacaklarını açıkladı.