Otomobil

Nissan’dan Trafik Kazaları İçin Devrim Gibi Teknoloji

Nissan firması, trafik kazalarını en aza indirecek devrim gibi bir teknoloji geliştirdi. Araçların koltuk ve direksiyon kısımlarına eklenecek bu sistemle trafik kazaları minimuma indirecek.

Son yılların en önemli sorunlarının başında gelen trafik kazalarını en aza indirmek için kolları sıvayan Nissan uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı yeni teknolojiyi tanıttı. Bu son teknoloji ile beraber şöför koltukları yenileyecek olan Nissan, bu sistemle sürücünün susuzluğunu gözleyecek.

Şirket’e göre dikkatsizlik sonucu gerçekleşen trafik kazalarının en başlıca nedeni susuzluk ve bu yeni teknoloji sayesinde sürücünün terleme oranı sürekli ölçülerek susuz kalıp kalmadığı tespit ediliyor. Eğer terleme oranı tehlike arz eden seviyeye gelirse sistem şöföre uyarıda bulunuyor.

Sürücü koltuğu ve direksiyonlara kaplanacak bu özel malzeme, sürücü terlediği anda renk bölümleri renk değiştirerek sürücüye uyarı gönderecek. SOAK ismi verilen yeni teknoloji sürücünün susuzluk durumunu gözlem altında tutuyor.

Oluşan renk değişikliği, sürücülere uyarı gönderen bir panel görevi görüyor. Şirket geliştirdikleri bu teknoloji sayesinde sürücülerin trafik kazası yapma oranlarını oldukça düşük seviyelere çekeceğini tahmin ediyorlar.

Buna en başlıca örnek olarak geçtiğimiz günlerde Loughborough Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmayı gösteriliyor. Yapılan bu araştırmada oldukça ilginç bir sonuç ortaya çıkmış. Sonuca göre susuz araç kullanan sürücülerin trafik kazası yapma oranlarının alkollü araba kullarak kaza yapanlarla neredeyse aynı orana yükseldiği belirlendi.

Teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdüren Nissan, SOAK sisteminin şu an için Ar-Ge aşamasında olduğunu açıkladı. Otomobillerde kullanıma başlanacağı tarih ile ilgili net bir bilgi şu an için verilmedi.