Oyun

NBA 2K18 İyi Ama Çok Pahalı

Basketbol benim hayatıma Michael Jordan ile girmiş ve devamında Lebron James gibi şimdiden efsane olmuş isimlerle devam eden bir spor türü. Baya uzun bir süredir herhangi bir basketbol oyunu oynamadım. Fakat biraz merak ve özlem beni basketbol oyunlarıyla ilgili yeni gelişmeleri araştırmaya itti. Ve gerçekten çok şey kaçırdığımı farkettim.

Gözümüze takılan ilk oyun ise NBA 2K18 oldu. Gerçekten oyun teknolojisini başka bir seviyeye taşımış bir oyun yaratmışlar. Oyuna başladığınız anda grafikler sizi o kadar çok etkiliyorki, içinizden herhalde bu son nokta diyorsunuz. Oyun temel olarak sıfırdan başlayan bir oyunculuk serüvenine sizi sürüklüyor. Çok eğlenceli fakat uzun süre geçirmeniz gereken bir oyun olduğunu şimdiden hatırlatmakta fayda var.

Oyun piyasaya 200 TL gibi bir fiyat etiketiyle sunulmuş, oyunun biraz bana göre tuhaf olan kısmı ise oyun içinde bir oyuncunun saçını bile değiştirmek istediğinizde bunun için ödeme yapmanız gerektiği. Hem oyunun ücreti çok yüksek, bunun yanında oyuncuya ek özellikler almak istediğinizde cüzdanınızdan kredi kartınızı sürekli çıkarıp yerine koymanız gerekebiliyor. Açıkçası bu biraz oyuna karşı insanları teşvik etme konusunda firmaya zorluk çıkarabilecek negatif bir durum olmuş diyebiliriz.

Uzun zamandır basketbol oyunlarına el sürmedik fakat dünya üzerinde en fazla oynanan EA Sports üretimi FIFA futbol oyunundan kopmadık. FIFA oynarken bir çok oyuncuyu uzun maçlar yaparak adeta tırnaklarımızla kazıya kazıya takımıza kazandırmıştık. Ve bu oyuna ayrı bir heyecan ve bizlerde de kazanma hissi yaratan bir durumdu. NBA‘e dönüp baktığımızda FIFA’nın aksine bastır parayı al istediğin özelliği gibi bir sistem yaratmışlar, ve bu sistem tamamen oyun severlerin cebindeki paraya gözünü dikmiş gibi gözüküyor.

Oyunu PlayStation 4 oyun konsolunda denedim. PC cihazları bulunan oyuncular bu konuda avantajlılar. Nedeni ara yükleme ekranları çok uzun olmadığı belirtiliyor. Ancak aklımıza takılan bazı soruları sormadan edemiyoruz, Oyunu bu kadar ” para vermezsen olmaz ” içeriğiyle boğmanın ne anlamı vardı ? ve oyun satış bedelini 200 TL yaparken elinizdeki içeriği test etmeyi düşünmedinizmi ? Oyun Free2Play olarak çıksaydı en azından bu kadar çok negatif gözle bakılmazdı.