Otomobil

Milli Otomobilden ÖTV alınmayacak!

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, proje aşamasında olan yerli otomobiller ile ilgili müjde verdi. Özlü, piyasaya sağlam giriş yapmak ve satış stratejisi olarak yerli araçtan ÖTV alınmayacağını belirtti.

 

Bilindiği gibi yerli otomobil konusunda çok yol alındı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, çalışmalarda sona gelindiğini belirterek ekim ayı içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tüm detayların açıklanacağını belirtti. Özlü ayrıca yerli otomobili bekleyen müşterilere de müjde vererek yerli otomobilden ÖTV alınmayacağını söyledi.

Açıklamalarına en çok 5 ismi birleştiren ortaklık modeli üzerinde çalışıldığını belirterek devam eden Özlü, Düşünülen ortaklık modelinde yabancı marka üreten şirketlerin yer alamayacağını söyledi.

Milli otomobil üretim sürecinde önceliklerin elektrikli motor, batarya ve yazılım teknoloji alanında olacak. Yabancı marka araçlarla rekabet sağlanabilmesi için yerli otomobili teşvik edici bir çok düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bu teşvik ve kolaylıklar üretimi gerçekleştirecek şirketlerle bir araya gelinip karşılıklı görüş alışverişi yapılarak belirlenecek.