Donanım

Microsoft, ”Surface Bitecek” İddialarını Kabul Etmedi

Yazılım devi Microsoft, son haftalarda ortada dolaşan “Microsoft, Surface serisini terk ediyor” söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan Panos Panay, Surface cihaz üretiminin 2019 yılında son bulacağına dair iddiaları yalanladı.

Microsoft’un Surface model cihazların üretinimini durduracağı söylentisi, geçtiğimiz günlerde meşhur analist şirketi Canalys’in Ceo’su Stave Brazier tarafından dile getirilmişti. Brazier, ”Surface’in performansı stabil değil ve bekledikleri geliri elde edemiyorlar. Bu modellerin üzerinde çalışmak microsoft için ekstra yükten başka bir etki yaratmıyor”, demişti.

Bir diğer teknolojinin önde gelen markası Lenovo’nun kurumsal başkanı ve Uygulayıcı Genel Müdürü Gianfranco Lanci’nin Microsoft’ta Surface modeli üzerinde daha fazla zaman kaybetmemesini önermesiyle bu iddialar iyice güçlenmişti.

Fakat bir konferansta konuşmacı olarak yer alan Panay, söylentilerin “gerçeği yansıtmadığını” belirterek, günlerdir sektörde dönen dedikoduları “haftanın magazin dedikodusu” olarak gördüğünü belirtti.

Microsoft ekim ayı içinde LTE ( Uzun Süreli Gelişim ) destekli bir Surface tanıtımını gerçekleştirecek ve bu asılsız iddialar şirketin hedeflediği satış rakamlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Tahmin edeceğiniz gibi müşteriler önümüzdeki günlerde desteklenmeyecek bir cihazı almaktan vazgeçebilirler. Ayrıca Surface Laptop ve yeni Surface Pro gibi önceki Surface cihazlarının satış rakamlarının şirketi memnun etmediği biliniyor. Tüm bunlara ek olarak bu yıl yayınlanan bir raporda, Surface cihazlarının güvenlik tarafında yetersiz kaldığı açıklanmıştı.

Fakat Microsoft, cihazın üretimine başladığı ilk günden beri satış rakamlarının kendileri için önemli olmadığını vurguluyor. Panay, 2013 yılında şirketi zarara uğratan urface RT akıllı cihazı örnek göstererek, bu zarara rağmen Surface tablet üretiminden vazgeçmediklerini söyledi.