Mobil

Kurumsal Firmalar İçin WhatsApp Business Geliyor!

Uzun süredir yeni sürüm üzerinde yoğunlaşan WhatsApp, kurumsal firmalar için müşterilerine uygulama üzerinden ulaşabilme seçeneğini hizmete sunacak.

WhatsApp Business ismi verilen ve halen üzerinde çalışmaların sürdüğü yeni uygulama, kurumsal firmaların müşterileriyle iletişim kurabilmesi için tasarlandı. Yeni uygulama, 3 sene önce sosyal medya devi Facebook tarafından 20 milyar dolara yakın bir ücret karşılığı satın alınmış ve ücretsiz kullanılabilen WhatsApp uygulamasını para kazanır hale getirmek için atılan en önemli adım olacak.

Uygulamanın temel prensibi, arkadaşlarıyla mesajlaşmak için WhatsApp’i kullanan insanların işlem taleplerini, öneri ve şikayetlerini uygulama üzerinden şirketlere gönderebilmesi. Kurumsal şirketler mevcut müşterilerine ve potansiyel yeni müşteri kitlesine WhatsApp Business adı verilen yeni uygulama aracılığı ile ulaşabilmek için Facebook’a aylık ücret ödemek zorunda olacaklar.

BİR YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

2017 yılı başında Amerikan televizyonlarına demeç veren şirketin COO’su Matt Ideama, WhatsApp Business ile ilgili ilk sinyalleri şu açıklamayla vermişti ; ”Mevcut müşterilerin hizmet aldıkları firmalarla mesajlaşabilmesini ve istedikleri cevapları almasını sağlayacak bir uygulama oluşturmak istiyoruz. Bu hizmeti şirketlere belli bir ücret karşılığı sağlamayı planlıyoruz”.

İŞ BAŞKA ARKADAŞLIK BAŞKA

Yeni Uygulama, firmalar için ilave edilen yenilikler dışında standart sürümle aynı olacak. Şirketler uygulamayı sabit telefon hattıyla kullanabilecek ve müşterilerle gerçekleştirilecek görüşmeler WhatsApp business web sitesinde bulunacak resmi iletişim aracılığı ile yapılacak. Farklı bir uygulama olarak hizmete girecek olan WhatsApp Business, kullanıcıların iş ve özel mesajlaşmalarının birbiriyle karışmasının önüne geçilmiş olacak.

Şirketler, WhatsApp hesaplarına web site linklerini ve mesai saatlerini bilgi olarak ekleyebilecekler. Ayrıca çalışma saatleri dışında gelen iletilere otomatik mesaj kalıplarıyla cevap verebilecekler.

MİLYARLARCA İNSAN WHATSAPP UYGULAMASINI KULLANIYOR

Hergün 1 milyarı aşkın kullanıcı düzenli olarak WhatsApp uygulaması üzerinden görüşme yapıyor. Bu kullanıcı sayısı ile günümüzün en fazla kullanılan iletişim uygulaması ünvanını elinde bulunduruyor. Geçtiğimiz yıllarda kullanıcılardan senelik 1 dolar sembolik ücret talep eden firma, geçtiğimiz sene tamamen ücretsiz sisteme geçmişti.