İnternet

İnternet’te uygulanan ÖTV’ye % 50 Zam Yapılacak

2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan zamların ardından, %50 oranında interneti de etkileyecek olan ÖİV zammı geliyor.
Büyük tepkilere neden olan MTV’ye yapılan yüzde 40’lık zam sonrasında Özel İletişim Vergisi‘ne de 2018 yılında uygulanmak üzere % 50 lik zamm geldi.

 

Değişik sektörlerde yüzde 5, 15 ve 25 olarak alınan Özel İletişim Vergisi 2018 yılı itibariyle standart olarak yüzde 7.5 olacak. Gsm konuşmalarından yüzde 25, sabit hat görüşmelerinden yüzde 15  ve internet servisinden yüzde 5 oranlarında uygulanan ÖİV önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 7.5 olarak standart hale getirelecek. Uygulanacak bu sistemle internetten yüzde 5 alınan ÖİV yüzde 50 zamla yüzde 7.5 olacak.

 

Ayrıca ülke dışında alınan internet hizmetlerinden de vergi alan şirket önümüzdeki sene itibariyle bu vergileri kaldırıyor. Bundan sonra yurt dışında kullanılan internet hizmetinden KDV ve ÖİV alınmayacak. Böylece operatörlerin yurtdışı hizmeti için aldığı hizmet ücretlerinde yüzde 25 e kadar indirim olacağı kesinleşmiş oldu.