Donanım

Intel Yapay Zeka Çip’i Üretiyor

Teknoloji haberlerini yakından takip eden herkesin bileceği gibi son günlerin en önemli gelişme hiç kuşkusuz yapay zeka. Neredeyse tüm teknoloji şirketlerinin bu yönde yatırımlar yaptığını biliyoruz. İşlemci sektöründe dünyanın en önde gelen firması Intel, yapay zekalı robotlar için çip üretimlerine başladı.
Sık sık bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan yapay zekalı robotların hayatımıza girmesi artık çok uzak görünmüyor. Binlerce yatırımcı, son dönemin popüler bilimi yapay zeka teknolojileri için ön hazırlık çalışmalarına başladılar. Hatta SpaceX kurucusu Elon Musk ve Facebook kurucusu Mark Zuckergberg zaman zaman yapay zekanın geleceği ile ilgili atışıyorlar.
Pozitif bir bakışla olaya yaklaşırsak, İnsanoğlunun önümüzdeki yıllarda çok önemli sorumlulukları tamamen yapay zekaya devredip, Hayatlarının geri kalanlarını tatil yaparak geçireceklerini düşünebiliriz. Fakat insanlık tarihini incelediğimizde ve bugün insanoğlunun içinde bulunduğu şartları ele alırsak bunun çok zor olduğunu söylesek yanlış olmaz.

 

Çip üreticisi Intel,  insan gibi öğrenebilme kapasitesine sahip yapay zekalı robotlarda kullanılmak üzere işlemci çipi üzerinde çalışmalarına başladı. “Intel Loihi” olarak isimlendirilen işlemci, şirket tarafından nöromorfik yonga teknolojisi kullanılacak ve bu sayede çevrede oluşan hareketleri öğrenebilecek. Intel üzerinde çalışılan çiplerin kişisel robot endüstirisinde çok önemli olacağını, şirketin laboratuvar bölümünü sorumlusu Michael Mayberry tarafından açıklandı: ” Intel Loihi deneme ilk örneği, insan beyninin temel mekanik sistemini taklit eden dijital bölümler bulunduruyor ve çok daha az hesaplama gücü isteyen fakat daha süratli ve verimli makine öğrenimine olanak sağlıyor”
Bu açıklamalar Intel Şirketi’ne ait. İlk okunduğunda ne kadar endişe verici bir cümle olduğunun farkındayız ancak açıklamada bahsedilen günleri yaşamamıza daha çok uzun süre var. Diğer yandan yapay zekanın insan zekasını bire bir taklit etmesi ve kararlar alması şu an için çok uzak ihtimal. Yapay zeka seviyesinin insanoğlu gibi düşünmesi ve karar alma yeteneğine ulaşıncaya kadar aşılması gereken çok sayıda engel bulunuyor. Fakat öğrenebilen yapay zekalı robotlar bu engelleri aşabilirler.

 

Google makine öğrenme evresini süratlendirmeyi amaçlayan bulut tabanlı tensör işleme bölümü’nü geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca iki büyük şirket Apple ve Neuralink bu hususta uzman. Fakat dikkatlerden kaçan detay ise, bu güne dek yapılan çalışmaların yoğun olarak yazılım kısmında kalması.İşte tam da bu noktada kendini gösteren Intel, üzerinde çalışılan yapay zeka sistemlerinin eğitime muhtaç olduğunun farkında bunun aksin kendi sistemlerinin ise eğitime gerek olmadan kendiliğinden öğrenim işlemlerini yapabileceğini belirtiyor.

Bu noktada bir adım öne çıkan Intel, çoğu mevcut yapay zeka sisteminin eğitime ihtiyaç duyduğu biliyor ve kendi sisteminin eğitime ihtiyaç duymayacağını, kendiliğinden öğreneceğini savunuyor.