Haber

İmpant diş tedavisi ile ilgili önemli bilgiler!

İmplant Tedavisi temel olarak, titanyum’dan yapılan yapay diş kökünün çene kemiğine yerleştirilerek kaybedilen dişi tekrar kazandıran bir tedavi şeklidir. İmplant, kemik yoğunluğunun uygun görüldüğü her kişiye uygulanabilir. Tedavi uygulanacak kişide şeker hastalığı varsa bu hastalığın kontrol altına alınmış olması işlemin uygulanması için yeterlidir.

Geçtiğimiz hafta içi konuyla ilgili Ege bölgesinin 1 numaralı tedavi merkezi olarak gösterilen Özel CADDE DENTAL Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde izmir estetik diş doktoru Soner ARIKAN ile röportaj yaparak Ülkemiz’deki implant tedavisi ve gelişimiyle ilgili çok değerli bilgiler aldık.

Soner Bey öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İmplant konusunda Ülkemiz’de son yıllarda çok önemli gelişmeler oldu. 10 sene önceye göre insanlar impant tedavisine daha çok yöneliyorlar bunun sebebi nedir ?

Öncelikle insanımız bu konuda oldukça bilinçlendi. İnternet kullanımının bunda etkisi çok yüksek diğer yandan 10 sene önceye göre tedavi maliyetleri kıyaslanmayacak derecede azalmış durumda buda tedavide ekonomik olarak oluşan negatif durumu ortadan kaldırdı. Ayrıca bu tedavinin ardından kişi ömür boyu kendisine problem çıkarmayacak yeni bir dişe kavuşmuş oluyor.

Peki bu tedavi herkes için uygun bir yöntem midir ?

Burada tedavi için başvuran hastalarda ilk baktığımız çene kemik yapısı ve kemik yoğunluğu oluyor. Bazı hastalarımızın maalesef kemik yoğunluğu tedavi için yeterli olmayabiliyor. Bunun dışında eğer kişide şeker hastalığı varsa bunun kontrol altına alınmış olması tedavi için olmazsa olmaz bir durum.

Tedavi sonrası ağız ve diş bakımı için hastalarınıza neler öneriyorsunuz ?

Kesinlikle ilk önerimiz eğer kullanıyorlarsa sigara ve alkol tüketimini tamamen bırakmaları. Yalnızca ağız ve diş sağlığı için değil vücudumuzun genel sağlığı için sigara ve alkolden uzak durmakta fayda var. Tedavi sonrası ilk 24 saat ağız çalkalaması tavsiye etmiyoruz. Ayrıca dişler fırçalanırken oldukça hassas bir şekilde fırçalamak gerekiyor. Dişlere sert baskı uygulamak komplikasyon ortaya çıkarabilir.

İzmir ve çevresinde en fazla tanınan diş doktoru sizin olduğunuzu gördük peki il genelinde durum nedir ?

İltifatınız için teşekkür ederim. Aslında tanınmış olmamızın en önemli nedeni 7 den 70 e tüm hastalarım artık bizim bir aile ferdimiz olması ve bu bakış açısıyla insanlara yaklaşıyor olmamız. izmir implant tedavisi uygulayan diğer merkezler hakkında yorum yapmam etik olmaz fakat izmir bu konuda Türkiye genelinin üzerinde kalitede diyebiliriz.

Eminiz hem mail hemde telefonla aşırı sorularla sizi bunaltanlar oluyordur  bunlarla nasıl başa çıkıyorsunuz ?

Kesinlikle bunaltmıyor, her arayana ve mail atana elimizden geldiğince yardımcı oluyor ve fikirlerimizi paylaşıyoruz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bir hastayı görmeden ona teşhis koymamak. O nedenle bazen ilaç ve tedavi tavsiyesi isteyenler olsada maalesef bunlarla ilgili cevap vermemiz mümkün olmuyor. Kişinin bununla ilgili bir doktorla görüşmesi en iyi çözüm olacaktır. Ayrıca izmir çocuk diş doktoru arıyoruz tarzında çok sorular geliyor bu ve bunun gibi her sorularına cevap isteyen vatandaşımız bize 0232 336 70 79 nolu telefon numaramızdan diledikleri zaman ulaşabilirler.