Mobil

İlk SMS 25 Yıl Önce Gönderildi!

İlk SMS, 02 Aralık 1992’de Vodafone‘da görevli mühendis Neil Papworth tarafından atıldı. İlginç bir biçimde, ilk SMS bir masaüstü pc’den gönderildi ve mesaj içeriği Mutlu Noeller‘di. İletilen kişi ise o dönemin Vodafone yöneticisi Richard Jarvis. Nokia, 1993 senesinde bir telefon piyasaya sürdü.

1999 yılında, ilk emoji Japonya’da oluşturuldu. O dönemden bu güne kadar geçen senelerde, mesajlaşmanın popülerliği katlanarak arttı. WhatsApp ve iMessage hizmete sunulduğu andan itibaren SMS eski popülerliğini kaybetti. Fakat 2000’li yılların başında, başkalarıyla iletişim kurmanın yolu buydu.

Papworth, yolladığı SMS hakkında şunları söylüyor: 1992’de bunun ne kadar ilginç bir hale geleceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. SMS’in milyonlarca kişi tarafından kullanılan emoji ve mesajlaşma uygulamalarına neden olacağı söyleniyordu. Kısa süre önce çocuklarımıza ilk kısa mesaj metninş gönderdiğimi söyledim. Geri dönüp baktığımda, gönderdiğim Noel mesajının mobil tarihte önemli bir anı olduğunu görmek daha net.