Mobil

Huawei Mate 10 Akıllı Değil Zeki Bir Telefon

Akıllı telefon sektörünün en önde gelen şirketlerinden biri olan Huawei’nin en iddialı olduğu model Mate 10, yayınlanan tanıtım videosuna göre telefon değil.

2 hafta sonra Almanya’da gerçekleşecek olan etkinliğe sayılı günler kala cihaz tüm meraklılarını heyecanlandırmış durumda. Şirket telefonun tanıtım etkinliğine kısa süre kala tanıtım filmlerini yavaş yavaş yayınlamaya başladı. Sosyal paylaşım platformu Twitter’da paylaşılan kısa videoda Huawei şirketi video başlığına ” bu bir akıllı telefon değildir. ” diye yazmış. Bir çok kullanıcının sorusuna ise Firmanın verdiği cevap ”  zeki bir makine ” oldu.

Kısa videoda izlediğiniz üzere, telefonun bütün odağı son günlerin popüler teknolojisi yapay zeka üzerinde toplanmış. Huawei ses getiren videoyu pazarlama stratejisi olarak kullanarak olası müşterileri kitlesine yürümesi ise kısa filmin konseptini göz önüne aldığımızda oldukça güzel görünüyor.

Akıllı cihazda daha önce paylaşılan bilgilere göre Kirin 970 işlemcisi bulunuyor. Kullanılan işlemci, iPhone X de bulunan A11 Bionic çipi gibi kendi içinde özel bir sinirsel işlem birimine sahip ve yapay zeka uygulamalarının cihaz üzerinde çalışmasını sağlıyor.

Kısa videoda telefonun canlı olduğu, düşünebildiği gibi sözler sarfedilmiş. Bu iddialı sözler özelliklerini bildiğimiz bu cihaz için oldukça abartılı olmuş. Bilimsel gözle yaklaştığımızda, yapay zeka ile şu anki konumuz dikkate alındığında akıllı telefonda bu seviyelerin ilerisine gitmesi şimdilik imkansız gibi duruyor.