Haber

HP Şirketi Yangında Arşivlerini Kaybetti!

Teknolojinin öncü şirketlerinden HP’nin tarihsel arşivleri yaşanan orman yangını sonunda tamamen yandı. Silikon Vadisi’nin kurucu ve en önemli isimlerinden olan William Hewlett ve David Packard’ın tarihsel arşivlerinin tamamına yakın kısmı tahrip oldu

Teknoloji devi HP’ninKaliforniya’daki orman yangını sonucu önemli tarihi arşivlerinin büyük kısmı tahrip oldu. Markanın yaratıcılarından William Hewlett ve David Packard’ın arşivlerinin tamamına yakın kısmı yangınla beraber kullanılamaz hale geldi. Arşivler içinde önemli yazışmalar, kişisel materyaller, eski projeler bulunuyordu.

Arşivlerin korunmasından sorumlu olan Keysight, bu tür yangın felaketlerine önlem olarak yağmur sistemi kurduklarını ve arşivlerin dayanıklı kutular içinde bulunduğunu söyleyerek daha önceden uygun ve sorumlu adımlar attıklarını belirtti. Yine de alınan önlemler işe yaramadığından arşivlerin büyük bölümü tahrip olmuş durumda.

Maalesef bahse konu arşivler dijital ortama aktarılmamıştı. Bu talihsiz gelişmenin engellenip engellenemeyeceği tartışması başladı. Netice olarak William Hewlett ve David Packard, Silikon Vadisi‘nin kurucuları ve en önemli isimlerinden sayılır. Belgeler günümüz için eski kalmış olsa da, tarihi olmaları ve teknoloji dünyasının gelişme sürecini göstermesi açısından oldukça önemliydi.