İnternet

Google’dan Sahte Reklam Skandalı!

Google’ın gerçek olmayan haberler ile mücadele eden haber doğrulama platformlarında, sahte reklamlar gösterdiği öne sürüldü!

Son senelerde internet ortamında oluşturulan haber siteleri çoğalmaya başladı. Daha çok sosyal medya sitelerinde gerçekleşen sahte haber gösterimlerine geçtiğimiz günlerde Facebook yayınladığı özellikle dur demişti. Ortaya çıkan son bilgilere göre sahte haberlerle başı dertte olan Google büyük bir skandala imza attı.

The New York Times sitesinde yayınlanan bir habere göre; GooglePolitifact ve Snopes gibi sahte haberlerin önüne geçmek için oluşturmuş olduğu platformlarda sahte haberler yayınlamış. Oldukça komik olan bu olayda; sahte reklamlar, başlıkları ve resimleri ile ziyaretçileri tıklamaya teşvik ediyormuş. Ziyaretçiler Vogue ve benzeri dergilerin reklamları olarak gördükleri Google reklamlarına tıkladıklarında söz konusu sitelerin sahte olanlarına yönlendirilmiş.

Tabloid paravanı olarak bilinen bu yöntem nedeniyle geçtiğimiz sene 1200‘in üzerinde hesap kapatılmıştı. Fakat Google AdWords’ün sahte reklamları, sahte haberler ile mücadele ettiği platformlarda yayınlamış olması ortalığı bir anda karıştırdı.

The New York Times’ın bu öne sürdüğü bu bilgiyle ilgili henüz Google tarafından bir cevap gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde Google’ın konu ile ilgili nasıl bir açıklama yapacak merak konusu.