Donanım

Google Fiziksel Anahtarla Maksimum Güvenlik Sağlayacak

Her geçen sene Hacker saldırılarının artarak devam etmesi nedeniyle, güvenlik ile ilgili şüpheleri beraberinde getiriyor. Google bu problemi çözmek için ” fiziksel anahtar çifti ” sistemi üzerinde çalışmalarına başladı.
Sanal dünya da kullandığımız şifrelerin ele geçirebilir olması ihtimali hepimizin bildiği üzere oldukça yüksek. Şifrelerin güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak biraz zor gözükse de, fiziksel anahtar kullanımı muhtemelen bu sorunun en önemli çözümü olacak gibi gözüküyor.

 

Bloomberg’in verdiği habere göre Google çatı şirketi Alphabet kısa süre sonra Google hesaplarının güvenliği için fiziksel anahtar çifti hizmetini aktif edecek.

 

Üzerinde çalışılan programla Google hizmetleri kullanan üyelerin güvenlikleri arttırılmış olacak, diğer yandan 3. taraf uygulamalar Google Drive’a erişemeyecek.

 

Verilen habere göre program tüm kullanıcılar için hizmete sunulmayacak. İlk etapta iş adamları ve siyasiler gibi maksimum risk grubunda bulunan verilerin korumaya alan program olarak öne çıkıyor.

 

Dünyanın 1 numaralı teknoloji şirketi Google, bu sene başında yaptığı açıklamada geçtiğimiz sene hacklenen internet sitesi sayısı 2015 senesine göre % 35 e yakın oranda artış göstermiş durumda. Ve önümüzdeki senelerde bu oranın daha da artacağı öngörülüyor.

 

Güvenlik konusunda endişeli olan kullanıcılar Google’ın üzerinde çalıştığı sisteme geçmek veya çözüm gelmesini beklemek zorunda değiller.

Çünkü FIDO U2F kodu ile sınıflandırılan bu fiziksel anahtar şuan mağazalarda satışa çıkmış durumda. Google’ın üzerinde çalıştığı program bu anahtarı destekliyor. Şirket geçen sene gerçekleştirdiği bir araştırma çalışmasında bu sisteme olur vermişti.

An itibariyle mağazalarda satılan bu anahtarlar, Google’ın üzerinde çalıştığı sistem kadar etkin olmayabilir. Ancak çok sayıda insan için bunun pek önemi olmayacak diyebiliriz.

Ayrıca fiziksel bir güvenlik anahtarına sahip olmadan da, çift faktörlü güvenlik uygulamasını aktif ederek, oldukça yüksek oranda güvenlik aşaması oluşturabilirsiniz.