Donanım

Google Assistan Desteği Kesinleşti

Geçtiğimiz hafta sızan, Google’ın Chromebook laptop cihazlara Assistant desteği hizmeti vermeye devam edeceği bilgisi kesinleşti.
Google’ın yapay zeka kullanan asistan sistemi Google Assistant, şirketin ürettiği bütün ürünlere yayılmaya devam ediyor. Önceki senelerde yalnızca kodlarda ve farklı yerlerde karşımıza çıkan asistanın Chrome ve dolayısıyla Chromebook cihazlarında aktif edileceği ile ilgili sızan bilgiler, Dün itibariyle gündeme gelen Google Home haberiyle kesinleşti.

 

Home uygulamasının içinde yer alan ve bir içeriği ne tür platformda çalıştığını görmek istediğinizde ekrana gelen Chromebook uyumluluğu, yeni güncelemenin gelmek üzere olduğunu artık çok büyük ölçüde onaylamış oluyor. Google’ın sunduğu hizmetlerin bir bölümü yalnızca akıllı cihazlarda çalışırken bir bölümü ise yalnızca Google Home aracılığı ile kullanılabiliyor.

 

“Chat with your Assistant” isimli oyunu oynayabileceğiniz platformları sıralayan ekran görüntüsü, Google Home, Allo ve Chromebook biçiminde 3 cihazı yazılarla ve ikonlarla gösterebiliyor. Buda bize Assistant’ın kısa bir süre sonra ChromeOS’e geleceğini gösteriyor. Beklentimiz bu desteğin oldukça hızlı bir biçimde aktif edileceği yönünde. Muhtemelen Google Pixel 2 akıllı cihazların lansmanı sonrası bu güncelleme tüm cihazlarda uygulanacak.