Giyilebilir Teknoloji

Google Android Wear’a Veda Ediyor

Geçtiğimiz günlerde Pixel 2 ve 2 XL akıllı telefonların tanıtımını gerçekleştiren Google tarafında oldukça enteresan ve gözden kaçan gelişmeler yaşanıyor. Google akıllı saatler için geliştirdiği Android Wear işletim sistemini bitiriyor.

Şirket, Pixel ve 2 XL akıllı cihazların tanıtımının ardından web alanındaki Google Store platformuna yeni bir güncelleme yapıldı. Tam burada ilgi çekici bir detay ortaya çıktı. Google daha çok akıllı saatlerde kullanılan Android Wear işletim sistemini ve bu işletim sisteminin bulunduğu akıllı cihazları web sitesinden kaldırdı. Giyilebilir teknoloji cihazları sektöründe, WatchOS, Tizen ve Android Wear işletim sistemleri piyasaya hakim durumda.

WatchOS, teknoloji devi Apple’ın ismine sırtını yaslayıp oldukça büyük satış rakamlarına ulaştığı biliniyor. Google’ın ise oldukça hızlı giden bu yarışta biraz geride kaldığı aşikar. Android Wear işletim sistemi yazılımsal problemleri nedeniyle Wear 2.0 sürümü yayınlamış ve mevcut sorunları düzeltmeye çalışmıştı. Fakat istediği başarıya tam anlamıyla ulaşamadı. Google Android Wear işletim sistemi kullanan akıllı cihazları gelecek planlarından çıkarmış durumda.

Google Store internet sitesi son çıkan akıllı telefonlar pixel 2 ve 2 xl tanıtımı ardından güncellendi ve Android Wear bölümü siteden çıkarıldı. Bu güncellemenin ardından şirketin wear işletim sisteminden vazgeçeceği iddialarıda güçlenmeye başladı. Çok farklı marka ile ortaklık yürüten Google, dünya genelinde wear işletim sistemini arzu ettiği kadar yaygınlaştıramamış olması da negatif etkenler arasında yer alıyor.

Giyilebilir cihaz sektörü henüz tahmin edilen seviyeye ulaşamadı. Fakat piyasada yazılım tabanlı hareketlenme olduğu ortada.