İnternet

Google Alışveriş Artık Farklı Şirket Olacak

Teknoloji devi Google’a Avrupa Komisyonu tarafından kesilen 2.4 milyar euroluk inanılmaz ceza sonrası şirket, alışveriş sitesinde yenilikler yapacağını açıkladı.

Google, Google alışveriş’e diğer alışveriş platformlarına oranla daha fazla ayrılacılık yaptığı nedeniyle Avrupa Komisyonu tarafından temmuz ayında para cezası ile cezalandırılmıştı.

Şirket yaptığı açıklamada, Google Alışveriş’i farklı bir şirket olarak düzenleyeceğini duyurdu.

Google bu değişiklikle, Google alışverişin diğer alışveriş siteleriyle reklamlarda yer almak için eşit şartlarda rekabet etmesini sağlayacak.

Farklı fiyat karşılaştırma sitelerinden gelen yoğun şikayetleri yedi sene gibi uzun bir süre değerlendiren Avrupa Komisyonu en sonunda bir karar almıştı.

Diğer fiyat kıyaslama platformları, Google Alışveriş’in ortaya çıkmasıyla ziyaretçi oranlarının % 90 gibi büyük bir kısmını kaybettlerini belirtiyorlardı.

Avrupa Komisyonu Rekabet Komiseri Margrethe Vestager Google’ın bu uygulamayı sürdürdüğü her gün için dünya genelinde yaptığı cirosunun % 5 lik kısmı kadar para cezası ile cezalandırılması gerektiğini belirtmişti.