Giyilebilir Teknoloji

Fitbit’in Beklenen Akıllı Saati Ionic Çıktı!

Son senelerde gittikçe yükselen trend olan giyilebilir teknolojinin özellikle etkinlik takipçileri bölümünde en üst sırada yer alan Fitbit, ilk akıllı saatinin piyasaya çıkış tarihini açıkladı.

Geçtiğimiz ay kullanıcılara tanıtılan Fitbit’in akıllı saati Ionic, dün itibariyle yeni bir bilgiyle yeniden gündemdeki yerini aldı. Saatin hedeflenen satışa çıkış tarihi 1 ekim pazar günü olarak belirtildi.

1 Ekim pazar günü itibariyle Kuzey Amerika, Asya Pasifik, Avrupa, Orta-Doğu, Afrika ve Latin Amerika’da mağazalardaki yerini alacak olan Ionic, şirketin açıklamasına göre “büyük satıcılar” aracılığı ile alınabilecek. Ücreti ile ilgili Amerika’da satış fiyatı hakkında bilgimiz olan cihazın en düşük paketi 300.00 dolar olacak. Amazon, BestBuy gibi sektörün öncü siteleri ve yine önde gelen bir kaç spor mağazasından daha satın alınabilecek olan saatin kayışları da aynı gün mağazalardaki yerlerini alacak. Klasik veya spor kayışlardan hangisini tercih ederseni ödeyeceğiniz miktar yaklaşık 30 dolara olurken tamamen el yapımı Horween deri kayışlar yaklaşık 60 dolara satın alınabilecek.

Akıllı saat Ionic hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak, şirket akıllı saate 96 saat pil ömrü olacağını belirtiyor. Bu pil ömrü saatin çok aktif bir biçimde GPS kullanırken 9-10 saatlere düşeceği belirtilirken, tüm paket 50 metre derinliğe kadar su geçirmez olacak. Bu nedenle saatin yüzme modu bile düşünülmüş. Mobil ödemelere olanak sağlayan NFC çipinin mevcut olduğu akıllı saat’te ayrıca müzik depolamak için de 2.5 GB’lık dahili alan bulunuyor. Saatin lansmanına henüz 10 gün varken SDK, yani daha anlaşılır ismiyle uygulama geliştirme kiti ise yayınlanmış bulunuyor. Bu kit yardımıyla geliştiriciler Fitbit OS için uygulamalar geliştirerek saatin işlevselliğini arttırabilecekler.