Sosyal Medya

Facebook yüz tanıma özelliği üzerinde çalışıyor

Sosyal medya’nın en çok kullanılan platformu Facebook yüz tanıma teknolojisi için çalışmalara başladı. Deneme evresindeki özellik sayesinde profilinizi geri kazanmak için tek yapmanız gereken yüz tanıma özelliği ile kimlik doğrulaması yapmak.

Facebook’un üzerinde çalışmalara başladığı yüz tanıma sistemi, iki aşamalı doğrulama için kısa mesaj alamadığınız ve e-mail hesabınıza erişemediğiniz durumlarda oldukça gerekli olacak bir özellik diyebiliriz. Firma tarafından da kısmen doğrulanan özellik yardımıyla, hesap kurtarma işlemlerini çok daha hızlı ve basit bir hale gelmesi bekleniyor. Tercih edilip edilmeyeceği kullanıcıya bırakılacak özelliğin yalnızca mevcut kullandığınız cihazları kapsayacağı ifade ediliyor.

Getirilmesi planlanan yüz tanıma sistemi kullanılabilirliğini kanıtlarsa ve hacker’lar tarafından manüpile edilmezse, Facebook bu sistemi tüm kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Sosyal platformların senelerdir kilitlenen hesaplar için bir çok seçenek sunmak üzere yaptığı çalışmaları unutmamak gerek.

Son yıllarda biyometrik verilerle akıllı cihaz ve profil güvenliğinin korunması için giderek artan çalışmalar yapıldığı ortada. Mevcut kullanıcılar, resimlerini çeşitli sitelere de yüklüyorlar. Kullanıcıların mesajlarına, Haber Kaynağı‘na yeniden ulaşmak ve bilgisayar korsanlarının yarattığı hasarı gidermek için yüzlerini siteden saklamayacağı kesin.