Sosyal Medya

Facebook, Güvenlik Departmanını Güçlendiriyor

Facebook şirket verilerinin dışarı sızmaması için kendi güvenlik önlemlerini gözden geçirme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda kendi güvenlik ekibini kurmaya başlayan sosyal medya devi, silikon vadisi ve dublin’de bulunan ofislerine adli analist alacak.

Sosyal medya lideri Facebook, çalışan elemanların şirket içi önemli verileri dışarı sızdırmasından ve sistemlerine yönelik sızıntı olmasından endişe ediyor. Şirket, bu nedenle kendi güvenlik ekibini kurmaya başladı ve ilk adım olarak güvenlik bölümüne onlarca yeni çalışan alarak güçlendirme faaliyetlerine başladı.

Güvenlik departmanlarını güçlendirmek için başlayan operasyon kapsamında şirketin Silikon vadisi ve Dublin’de bulunan ofislerine adli analist alımına karar verildi. Analistlerin görevi şirket içinde görev yapan çalışanların suç işleme ihtimaline karşı sürekli olarak izlenmesini sağlamak.

Bir çok üst düzey şirket, verilerini ve önemli bilgilerini içerden gerçekleşecek hırsızlıklara karşı korumak için çeşitli online araçlar kullanıyorlar. Facebook’un 2 ofisine almayı planladığı adli analistler’de benzer araçları kullanarak, şüpheli hareketlerde bulunan çalışanların iş telefonları ve bilgisayarlarında yaptıkları tüm aktiviteleri gözlem altına alacaklar.

Şirketin daha önce böyle bir güvenlik operasyonu ihtiyacı varmıydı yokmuydu bilinmiyor, ancak Google ve Apple bu önlemleri uzun süre önce aldıkları ve Facebook’un almaya çalıştığı güvenlik önlemlerinin benzerlerini faal olarak kullandıkları biliniyor.