Yazılım

Facebook En Fazla Saldırı Yapılan Platform Oldu

McAfee Labs Tarafından yayınlanan, Siber güvenlik alanındaki son gelişmelerin ele alındığı rapora göre; Sosyal medya platformu Facebook dünyanın en fazla siber saldırı yapılan sitesi durumuna geldi. Geçen yıla göre yeni zararlı yazılım konusunda %67’ye varan artış tespit edildi.

Güvenlik sektörünün en önemli markalarından biri olan McAfee, siber tehditlerin gelişiminin yer aldığı raporu geçtiğimiz ay yayınladı. Raporda en dikkat çeken nokta, sosyal medya hesaplarına yönelik gerçekleştirilen saldırıların geçen yıla göre önemli oranda artış göstermesi.

Faceliker Trojan’ın yarattığı etki ile beraber sosyal medya platformlarında tespit edilen yeni kötü niyetli yazılım örneklerinde yüzde 67 oranında artış yaşandı. Facebook platformunu saldırıların hedefi haline getiren bu yazılım, Kötü niyetli kişilerin kurduğu bir web sitesi yada ele geçirdikleri bir web sitesine giren kullanıcıların tarayıcılarına yerleşerek aktif oluyor. Ardından kullanıcının bilgisi olmadan facebook üzerinde sayfa ve içerik beğenisi yaparak yazılımı bulaştıran kişilerin para kazanmasına olanak sağlıyor. Faceliker isimli yazılım 2. çeyrekte 55 milyon zararlı yazılımın % 9’luk kısmını oluşturuyor.

Faceliker yazılımının her geçen gün kullanıcı sayısı artarak büyüyen sosyal medya ve akıllı cihazlarda kullanılan iletişim uygulamalarını manipüle ettiğini belirten McAfee Türkiye Direktörü İlkem Özar; ”Bu tür zararlı yazılımı üreten kişiler, uygulamaları veya haberleri aslında olmadığı kadar popüler ve güvenli göstererek insanları yanıltıyorlar. Dönen parasal boyutları göz önüne alırsak benzer yazılımların artacağını düşünüyoruz” dedi.

McAfee Labs, Bu senenin 2. çeyreğinde, bir çok farklı sektörü hedef alan siber saldırıların ne boyutlara ulaştığına dair önemli bilgiler elde etti.

Yeni zararlı yazılım sayısında önemli bir artış gerçekleşti ve yüzde 67’ye varan büyümeyle 55 milyon sayısına ulaştı.Bu artışın sebebi olarak 2 etken bulunuyor. Zararlı yazılım üreten kişilerin sayısının giderek artıyor olması ve yeni virüslerin % 9’luk kısmından sorumlu olan Faceliker. 2017 senesi içinde tespit edilen zararlı yazılım örneklerinde yüzde 23 artış oldu ve toplam rakam 725 milyona ulaştı.