Haber

Facebook Asılsız Haberleri Engelleyecek

Sosyal medyanın öncü platformu Facebook, kullanıcıların asılsız haberleri tespit edebilmesine imkan sağlayacak olan yeni bir sistemi Türkiye’deki üyeler için aktif etti.

5 Ekim perşembe günü itibariyle aktif olan ” Asılsız Haberleri Tespit Etme ” sistemini, daha ilgi çekici olması için Türkiye’de bulunan facebook kullanıcılarının haber kaynak kısımlarının en üstünde gösterecek. Sistemin tıkladığınızda direk Facebook yardım merkezine bağlanacaksınız. bu merkezde, haberi paylaşan web uzantısının kontrolü, haber kaynağının doğruluğu ve haber başlığı ile ilgili bir çok rapora erişebilmeniz için çok sayıda bilgi ve kaynak bulunuyor. Facebook sosyal medya siteleri içinde bir ilk olan bu sistemle kullanıcılarını asılsız haberlerden korumayı hedefliyor.

Üyelerin Facebook’ta gerçek ve içeriğinde yanıltıcı bilgiler bulunmayan haberler görmek istediğinden hareketle şirket, doğruluğu onaylanmayan haberlerin sosyal medya platformu kullanıcılarına doğru bilgi akışını sağlamakta problem yarattığına inanıyor. Bu tür haberlerle kurulduğu günden bugüne kadar mücadele eden ve değişik yöntemler geliştiren Facebook, hizmete soktuğu bu yeni sistemle artık insanların haberleri bilgi kaynağından doğruluğunu araştırarak erişebilmesinin önünü açmış oldu. Yanıltıcı ve doğru olmayan haber akışı ile mücadele çalışmaları için Kadir Has Üniversitesi ile işbirliği yapan şirket, siteyi ve akıllı cihazlarda uygulamayı kullanan üyeleri için güvenli, yanıltıcı içerikten arınmış ve saygılı bir haber akışı için çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürüyor.