Haber

Evinizin Havasını Temiz Tutmanın 12 Yolu

Gelişen teknoloji ile hayatımız gittikçe modernleşirken, modern yaşamın getirdiği güzelliklerin yanına hava kirliliği de eklendi. Bu haberimizde evinizin ya da odanızın havasını temiz olmasını sağlayacak 12 basit yolu sizler için listeledik.
Gelişen yaşam standartları ve teknolojiyle beraber hayatımızın her anı bir çok kolaylıkla dolmuş olsa da, gelişim beraberinde getirdiği kirlilik canımızı sıkan en önemli sorun. Yaşadığınız evi ve odayı temiz tutmak, sağlıksız ortam için uygulayabileceğiniz en etkili çözümlerden biri. Bu haberimizde yaşam alanınızdaki kirliliği engellemeniz için yapabileceğiniz 12 basit yolu listeledik.

 

CAMLARINIZI SIK SIK AÇIN

 

Listemize hepinizin bildiği en kolay önlemle başlıyoruz. Mevsim yaz yada kış olsun evinizi yada odanızı sık sık havalandırmak çok önemlidir. Eğer camlarınız kapalıysa özellikle soğuk havalarda klima ya da kalorifer kullanarak ısınıyorsanız, evinizin havasının çok kuru ve tozlu olması kaçınılmaz demektir. Evinizin istediğiniz şekilde ısınmasını istiyorsanız nem dengesini iyi kurmalısınız. Bu nedenle kış aylarında mümkünse evinizin camlarını 3 saatte bir açarak ortamı havalandırmanız hem evin havasını temiz tutacak hemde nem dengesini sağlayacaktır.
 
KAPALI ALANDA SİGARADAN UZAK DURUN

 

İnsanoğlu için en ölümcül şey olan sigarayı hiç içmemenizi öneriyoruz. Fakat içecekseniz mutlaka evin dışına açık bir alana çıkmanız hem diğer ev sakinleri için hemde evinizin havası için en iyisi.  En önemlisi de yattığınız odada hiç bir şekilde sigara içmeyin. Bu konuda kendinize bir kural koyarak, balkonunuz da ya da sokağa çıkıp içmeniz en iyisi olacaktır. Evinizde içtiğiniz sigaranın sinen dumanı ve kokusunu tamamen temizleyebilmeniz için en az 30 dakika evinizi havalandırmanız gerekecektir. Zaten hem kendiniz hemde çevrenizdekiler için oldukça zararlı bir maddeyi tüketiyorsunuz, en azından evinize bunun kokusunu sindirmenin anlamı yok.

EVCİL HAYVANLARINIZIN BAKIMINA ÖZEN GÖSTERİN

Tabi bu mevcut evcil hayvanınızın türüne göre değişir. Fakat bir köpek besliyorsanız ayda bir yıkamanız çok iyi olacaktır. Fazla yıkamanız köpeğinizin cildinde rahatsızlıkla yaratabilir. Kedi besliyorsanız genellikle yapmanız gereken birşey yok çünkü onlar kendilerini temizliyorlar yinede tüylerini fırçalayabilirsiniz. Kuş besliyorsanız kafesini düzenli temizlemeniz ve kafese 15 günde bir dış parazit spreyi sıkmanız yararlı olacaktır. Mümkünse evcil dostlarınızı uyuduğuz odadan uzak tutunuz. Hayvanınız ne kadar temiz olsada tüylerin uyurken boğazınıza ve ciğerlerinize girmesi ileride daha büyük sorunlar yaratabilir.

MUTFAK VE TUVALET HAVALANDIRLAMARINI KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

Haberimizin girişinde de belirttiğimiz gibi gelişen teknoloji hayatımızı her geçen gün kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunlardan ikiside Ocak üstü fan ve tuvalet fanı. Yemek yaparken yayılan istenmeyen kokuları temizlerken, diğer yandan zararlı olması muhtemel partikülleri temizliyorlar. Kısaca söylemek gerekirse tuvalet ve mutfağınızda hava sirkülasyonu olması çok önemli.

MUTLAKA PASPAS KULLANIN

Ülkemizde en yaygın kullanılam ürün nedir diye araştırsak sanırız paspas ilk 10 içine girer. Fakat dış kapıya koyduğunuz gibi oda kapınızın girişinede parpas koymanız bir çok zararlı partikülün evinize ve odanıza girmesini engelleyecektir. Özellikle öğrencilerin yaşadığı evlerde fazlaca ihmal edilen bir önmel olduğunu bildiğimiz için öğrenci dostlarımıza özellikle öneriyoruz.

KLİMA FİLTRELERİNİ DÜZENLİ TEMİZLEYİN

Bir çok evde klima kullanıldığını biliyoruz. Özellikle eviniz de dış ünitesi olmayan klima varsa bu uyarımız çok önemli. Dış ünitesi bulunan klimaların temizleme süresi çok daha uzun aralıklı oluyor. Fakat dış ünitesi olan klimaların filtrelerini özenli bir şekilde temizlemezseniz bir müddet sonra filtrede toplanan yoğun toz birikimi evinize giren alerji ajanları haline geliyorlar.

GEREKSİZ ATEŞTEN UZAK DURUN

Tabi buda bütçenize göre yapabileceğiniz bir önlem. Set üstü ankastre ocaklar her zaman gazlı ocaklara göre çok daha sağlıklı. Nedeni ise gazlı ocak ateşi yaktığı her şeyin dumanını evinizin içine yayıyor. Fakat maddi durumunuz gazlı ocak kullanmanızı zorluyorsa evinizi havalandırmayı unutmayın.

ODA KOKULARI KULLANMAYIN

Bu madde aklınıza gelecek her türlü oda kokusu ve koku kapatıcıları içeriyor. Evinizin havasını değiştiriyor diyerek düşündüğünüz bu koku yada koku kapatıcılar evinizde bulunan oksijeni kısıtlamaktan başka bir işe yaramıyor. Fakat illa koku kapatıcı sprey kullanacaksanız, kullanımdan hemen sonra odanızı iyi havalandırın.

 

EVİNİZİ SIK SIK SÜPÜRÜN

Evcil hayvan besliyorsanız sık sık evinizi süpürmenizde yarar var. Haftada iki kez evinizi süpürmeniz yaşadığınız yerin hem temiz olmasını hem de hava kirliliğini önleyecektir.

MİKROFİBER BEZLER KULLANIN

Bir çok yerde çok ucuza bulabileceğiniz bu bezler, ciddi anlamda odanızda bulunan toz seviyesini azaltacaktır. Eski kumaşları kesip toz bezi olarak kullanmamaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

DAHA AZ HALI SERİN

Aile kültürümüzün en üst sıralarında yer alan bir şeyi tam tersine çevireceğiz. Büyüklerimiz derki halı toz tutar ve bunun için halı serin. İşte bu halının fazla toz tutmasından dolayı halıları azaltmalısınız. Çünkü bir müddet sonra halılarınızda bulunan tozlar süpürülmeyecek hale gelir ve her adım attığınızda oluşan tozlar havaya karışır.

TEMİZLİK MALZEMELERİNİ İYİ SAKLAYIN

Evinizi temizlerken veya günlük işlerinizde kullanmakta olduğunuz yapıştırıcılar. Evde kimyasal içeren temizlik maddelerinin ağızlarının çok sıkı bir şekilde kapalı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bulunduğunuz ortamdan mümkün oldukça uzak bir yerde muhafaza etmeniz gerekiyor. Çünkü bu tür kimyasallar eğer ağız kısmı açık kalırsa eve yayılıp alerjik reaksiyona ya da solunum yollarınıza zarar verebilir.