Mobil

Essential Phone Hayal Kırıklığı Yarattı

Android işletim sistemi’nin kurucusu olan Andy Rubin Temmuz ayında lansmanını yaptığı akıllı telefon Essential Phone tam bir hayal kırıklığı yarattı. Akıllı cihazın mağaza raflarında yerini aldığı ilk günden bugüne kadar elde ettiği satış rakamları şok etkisi yarattı.

Temmuz ayında Andy Rubin tarafından tanıtımı yapılan Essential Phone, çok sayıda insanın dikkatini üzerine toplamıştı. Büyük firmaların yeni modellerinde uyguladığı, çerçevesiz tasarım ve üst segment teknik donanımı ile piyasaya yeni bir heyecan katması düşünülen Essential Phone, beklenenin aksine şu ana kadar hüsran yaşadı.

Tam 30 gündür ön sipariş sürecinde olan cihaz, son açıklanan verilere göre yalnızca 5000 adet satabildi. 1 buçuk milyar dolara yakın bütçeyle sektöre adım atan şirketin, beklenenin altında kalan satışlar karşısında nasıl bir yol izleyeceği konusunda belirsizlik hakim. Sektörün önde gelen araştırmacılarına göre Essential Phone akıllı telefon için yapılan en önemli hata, yalnızca Amerika’da Sprint operatörü ile anlaşma yapılmasından kaynaklanıyor. Diğer konu ise şirket reklam ve pazarlama olarak yetersiz kaldığı ve bu alanda iyi çalışmalar yapamadığı belirtildi.

Piyasaya çıkan ilk telefonun 30 gün zarfında yalnızca 5000 adet satması firmanın 2. modeli üretip üretmeyeceği konusunda belirsizlik yaşamasına neden oldu. En fazla satışın yapılması gereken ilk 30 günde rakip şirketlerin 1 günlük satış rakamlarına bile erişemeyen şirketin gelecek günlerdeki adımları merak ediliyor.