Otomobil

Dyson Elektrikli Otomobil Sektörüne Adım Atıyor

Elektrikli el aletleri sektöründe yer alan Dyson, 2020 yılında elektrikli otomobil üretiminde olacaklarını açıkladı. Otomobil sektörü için 2 milyar sterlin kaynak ayıran Dyson, Bmw, Tesla ve Aston Martin gibi sektörün önemli markalarından 400 mühendisi bünyesine kattı.

 

Daha çok elektrikli süpürge sektöründe varlığını sürdüren Dyson, Otomobil sektörüne yatırım yapma kararı aldı. 20 senedir elektrikli pil teknolojisi üzerinde yoğunlaştığını ifade eden şirket, son 2 senede elektrikli araç üretebilmek için 400 mühendisi bünyesine kattığı belirlendi. Otomotiv sektörünün lider markaları olan Tesla, Bmw ve Aston Martin’den çok sayıda mühendisi transfer ettiği belirtiliyor.

Markanın yaratıcısı James Dyson, ”Rekabet olan bir sektör olduğunun farkındayız ancak otomobil işinin çok kısa zamanda firmanın diğer birimlerini geçeceğine inancımız tam” açıklaması yaptı. Ayrıca elektrikli otomobil ve batarya teknolojisine yaklaşık 2 milyar sterlin kaynak ayırdıklarını da sözlerine ekledi. Ayrılan bütçe batarya ve tasarıma eşit miktarda dağıtılacak.

Bahse konu kaynağın, Firmanın geçtiğimiz haftalarda duyurduğu 2.5 milyar sterlin tutarındaki yatırım hamlesinin bir bölümü olduğu sızan bilgiler arasında. Kalan 500 milyon sterlin ise şirketin diğer üretim birimleri için kullanılacak.

Şirket, otomobillerin nerede üretiminin yapılacağını henüz kesinleştirmese de İngiltere ve Asya ülkeleri şimdilik ön planda görünüyor. Tedarikçilerle gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda kararın netleşeceği ifade ediliyor.