Haber

Çin WhatsApp’ı Tamamen Yasakladı

Dünya’nın en fazla kullanılan sohbet uygulaması WhatsApp’ın Çin’de erişimi engellendi. Ülkede diğer popüler sosyal medya platformları engellenmiş durumda. Arama motoru Google‘ın ise bir çok servisi erişime kapatılmış durumda.

 

Çin’de geçtiğimiz günlerde popüler uygulama WhatsApp’ın görüntülü görüşme özelliği erişime kapatılmıştı. Artık popüler uygulama tamamen yasaklanmış durumda. Ülkede, uygulamada kullanılan metin mesajı dahil özelliklerin tamamı erişime kapatıldı. Çin’in uygulamayı tamamen yasaklamış olmasının nedeni ise WhatsApp’ta bulunan şifrelenmiş mesajlaşma özelliği. Bu özellik sayesinde ülkenin konuşmaları izleyebilmesi büyük oranda imkansız hale geliyor.

Erişimin yasaklanmasının ardından WhatsApp kullanan çok sayıda kullanıcı Ülkenin en önde gelen mesajlaşma uygulaması WeChat kullanmaya başladı. WeChat yetkilileri geçtiğimiz haftalarda açıklama yaparak, ”gizlilik ayarlarında yaptıkları değişiklikle Hükümet’in istediği taktirde kullanıcı bilgilerini devletle paylaşacaklarını” belirttiler. Hükümetin Sosyal medya platformları Facebook, Instagram ve son olarakta WhatsApp’ı yasaklamasının ardından Facebook tarafından bir açıklama bekleniyor.