Donanım

Çin Ekran Üretimi Sektöründe 1 Numaraya Gelecek

Son dönemde ekran teknolojileri sektörüne yatırıp yapan şirketler bu yatırımları sayesinde oldukça iyi para kazanıyorlar. Teknoloji ürünlerinin fabrikası sayılan Çin de bu alana yüksek yatırımlar yapmaya başladı. Tahminlere göre 2019 senesinin başlarında dünyanın en fazla ekran üreten ülke haline geleceği belirtiliyor.

Ekranlara olan talep televizyon, bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve monitörler nedeniyle her geçen gün artarak devam ediyor. Ekran teknolojilerine yatırım yapan şirketler bu yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alıyorlar.

Çin’in ekran sektörüyle ilgili en önemli iki kuruluşu Çin Video Endüstri Birliği ve Çin Optik ve Optoelektronik Üreticiler Birliği tarafından gerçekleştirilen açıklamalara göre, ekran sektöründe proje halinde olan ve yapım aşaması devam eden yatırımların toplam miktarı 120 milyar dolar gibi inanılmaz boyutta. Yalnızca LCD teknolojisi ile üretilen ekranlar için yapılan yatırım miktarı ise 75 milyar doları buluyor. Kalan 45 milyar doları OLED ve diğer teknolojiler oluşturuyor.

120 milyar dolarlık yatırım televizyon, monitör, bilgisayar ve akıllı cihazlar gibi çok sayıda farklı sektörü kapsıyor. Yapımı devam eden fabrikaların ve tesislerin tamamlanıp faaliyete geçmesi ise 2019 senesinin ortalarını bulacağı tahmin ediliyor. Çin’de 2017 ilk altı ayında 57 milyon metre kareyi bulan ekran üretimi gerçekleştirildi. Dünya geneline bakıldığında ekran üretiminin % 30 luk kısmına denk gelen rakamla Çin şimdiden dünya sıralamasında 2. sıradaki yerini aldı. İlk sırada ise Güney Kore bulunuyor.

Başkent Pekin’de bulunan pazar araştırma şirketi All View Cloud’un bir üyesi olan Yi Xianjing, ”Gönderiler planlanan üretim tesisleri aktif olduğunda iyileşerek devam edecek” diye belirti. Tesislerin bitmesi ve yatırımların devreye girmesi sonucunda 2019 senesi itibariyle 57 milyon metre kare olan üretim kapasitesi 90 milyon metre kareye çıkacağı söyleniyor.